V předchozích dílech tohoto seriálu (1., 2.) najdete informace, které fungují i na oblast stehen a boků. Přečtěte si je. V dnešním, posledním díle tedy přicházejí na řadu hýždové partie. A taky celkové shrnutí, jak si počínat, když chceme být krásní a zdraví.
Zadek, boky, stehna – jejich tvar a velikost ovlivňuje více faktorů. Není to jen genetika, nebo jenom strava a cvičení. Přestože máme určité predispozice, lze s tím hodně udělat. A cesta by to měla být veskrze příjemná, bez urputného boje.
Ať už máme stehna příliš objemná, nebo zadek příliš ochablý, dostáváme se zase k tomu, co jsem psala už minule. Nejkratší cestou ke kráse je správné postavení kostí a svalů na těle. Vše je propojené. Málokdo ví, že je to i základem principu tvorby a odstranění vrásek na obličeji. Ale o tom jindy.
Genetika
Máme dané přírodou určité predispozice, nejen tělesné, ale i mentální. To, čemu se věnujeme, se odráží na vzhledu našeho těla, a tak např. baletka bude mít jiné proporce než plavkyně. Náš ideální vzhled je v souladu s našimi silnými stránkami. Běžný život však často přispívá k různým tělesným dysbalancím a pak se nám ukládá tuk na některých místech o hodně víc, než by musel. Na bocích, stehnech, břiše… Tělesné tekutiny neproudí tak, jak fyziologicky mají. Co s tím? Osobně doporučuji začít od důkladné analýzy těla.
Tuk na bocích? Možná máš posunutou pánev!
Naše tělo funguje na principu řetězení. Překlopená pánev souvisí nejen s ochablými a zkrácenými svaly, ale také s krční páteří. Problém na jednom konci páteře se ukáže postupně i na druhém konci. Tělo se snaží vše vyrovnávat. Dobrá zpráva je, že to platí i pro nápravná řešení. Začneme-li pracovat na jednom konci, upraví se i druhý konec.
Při nesprávném postavení pánve dochází i ke změnám tvaru našich boků. Pánevní kosti mohou měnit strukturu měkkých tkání, utlačují krevní a lymfatické cesty, vytváří svalové kapsy, kde se hromadí mezibuněčné tekutiny a tuk. Pouhou změnou polohy pánve můžeme nastavit volný průtok tekutin a odstranit tak přebytečná kila. Dojde k prokrvení a tím i k regeneraci a vyživení nejen pokožky, ale i kyčelních kloubů. Ty jsou při nesprávné poloze pánve nadmíru zatěžované a trpí.
Možná vás překvapí, že stav, který vidíte na na mém náčrtku, není pouze genetický. Tedy přesněji, příčina s genetikou souvisí, ale na té se dá zapracovat. Ty faldy na bocích se dědit nemusí! Co překvapí ještě víc, že to celé souvisí nejen s pánví, ale i problematickým krkem. Vystouplý sedmý obratel totiž kompenzuje vystrčený zadek (hyperlordózu, překlopenou pánev). Koho to zajímá, pro více info v této oblasti běžte tudy.
Odsátí tuku? Rada za milión – nedělejte to!
Raději hledejte skutečnou příčinu problému. Až ji nadete, zaměřte se na řešení. Dlouhodobé řešení. Jasně, že náprava bude trvat déle než chirurgický zákrok. Rozhodně to ale bude levnější a s lepším výsledkem. A taky si nezničíte zdraví. Jakmile vám někde odsají tuk, buďte si jisti, že se vám brzy začne hromadit jinde a nebude to vůbec pěkné. Po internetu lítá mnoho zkušeností, proč do toho fakt nejít.
„Každý chirurgický zákrok je zásah do fungování krevního, lymfatického a nervového systému. Zničené kapiláry, ucpané lymfatické cesty a uzliny, fibrózní tkáň a srůsty se nám vymstí v podobě otoků, bolesti a následných nemocí.“ Xana Bati
Celulitida
Jednoduše jde o narušení průtoku tekutin v těle. V místech, kde se „pomerančová kůže“ objevuje, není normální buněčná výživa. Opět se dá využít více technik, nejlépe jejich komplex spolu se zdravou výživou a správným cvičením. A opět má na to vliv i postavení pánve. Skvělou podporou pro odstranění tohoto, nejen estetického, problému je baňkování. Mimochodem, baňkování je skvělá záležitost. Funguje na modelaci těla, obnovu kapilár, zlepšení výživy pokožky a svalů… No prostě… někdy o tom napíšu víc.
Strava
Chceme pěkný zadek, štíhlá stehna…. ano, i strava je hodně důležitá. Ale není to pouze o kaloriích. Mnohem důležitější je:
nebránit správnému metabolismu a udržovat si hormonální rovnováhu v těle – jednoduše: nechat tělo dělat svoji práci.
Jak? Tím, že budeme jíst přirozené potraviny. Jako zdroj energie zařadíme zdravé tuky, nejen sacharidy (i když i ty mají své využití samozřejmě). Nebudeme pak tolik provokovat inzulín. Například. Tudíž si i do budoucna udržíme mnohem snáze štíhlou linii. Mimo jiné. Pár příkladů, co pro naše tělo není přirozené – přemíra cukru, umělá sladidla a umělá barviva, ztužené tuky, odtučněné potraviny, pečivo z bílé mouky a droždí, a další.
O stravě píšu podrobněji v jiných článcích, a taky to řešíme hlouběji s klienty na konzultacích. Individuálně – protože to je individuální záležitost.
Cvičení a pohyb
Základem je přirozený pohyb. Tedy chůze, ideálně v přírodě. Jestliže chceme zařadit další cviky, tak je to chválihodné a velmi to doporučuji. Začala bych těmi, které působí na srovnání těla do jeho gravitační osy a napravují tělesné deformace. Tím rozběhneme lepší fungování tělesných struktur a rozproudíme tělesné tekutiny. To vede k zeštíhlení, úpravě usazeného tuku, vyhlazení pokožky. No a hlavně ke zdraví.
Skvělým tukožroutem a zpevňovačem (nejen) zadku je kettlebell swing. Naučte se ho ale pod odborným vedením. Skvělé jsou i další komplexní cviky – dřepy, mrtvé tahy… Naopak méně účinná jsou různá zakopávání a jiné izolované cviky, co jsou běžně k vidění v posilovnách.
V každém případě nezapomeňte, že posilovat s jakoukoliv zátěží bychom měli jen správně postavené tělo. Jinak prohlubujeme své deformace.
Co je esencí, chceme-li mít harmonické tělo, aneb shrnutí všech tří dílů série o problematických partiích
Zjistit, jak na tom jsme – z hlediska tělesných deformací, nadváhy, apod.
Zaměřit pozornost na to, jak chceme vypadat a cítit se.
Najít funkční možnosti, jak individuálně pracovat a začít. Viz dále.
Dobře jíst a dobře spát – kvalitní strava a spánek napomáhají hormonální rovnováze v těle. A to se vyplatí! Např. hormon leptin řídí, kdy dostaneme hlad i kolik energie uložíme do zásob. Má vliv na záněty v těle i na to, zda dostaneme neovladatelnou chuť na sladké.
Hýbat se podle svých současných možností.
Vykašlat se na rychlé a dlouhodobě nefunkční zásahy (liposukce apod.)
Zavést funkční zásahy (např. funkční cviky, práce s „obalem těla“, baňkování a další)
Vědomě oceňovat naše tělo, jako skvělý funkční systém, který chceme podporovat v jeho zdravém fungování.
Ničko – bezva – jen ta celulitida je trochu složitější.