Kosmetika – buď informovaný zákazník!

Prestige Cosmetics.S kosmetikou se to má jako s potravinami. Korporace využívají technologického pokroku pro výrobu svých produktů tak, že se snaží za co nejnižší cenu vyrobit co nejlákavější výrobek pro spotřebitele. Všechno je bělejší, zářivější, voňavější, pěnivější – v očích spotřebitele jasný symbol čistoty a zdraví! A ouha. Třeba taková pěnivost s čistící silou nemá pranic společného.

Zato naše zdraví při té vší péči dostává pořádně zabrat. Občas sice někde vypluje na povrch zpráva, že ta či ona látka, obsažená v krémech nebo antiperspirantech, je zdraví škodlivá, ale velice brzy je tento „výkřik“ zařazen mezi tzv. hoaxy – tedy poplašné zprávy a my jedeme vesele dál ve stejných kolejích, na které jsme zvyklí. A z kterých kosmetické giganty jásají.

Chemický koktejl

Pravda je taková, že sice u mnoha látek ještě není přesně známo, jaký mohou mít dopad na naše zdraví, ale u dalších mnoha látek to již víme. Co je však nejhorší – během svého života přijímáme neskutečný koktejl pro tělo nepřirozených látek a současná medicína tomu nevěnuje téměř žádnou pozornost. Téměř nikdo neprovádí výzkumy vlivu kombinací jednotlivých látek. A to je velký problém.

Jsou látky, které mají prokazatelně škodlivý účinek na naše zdraví. Patří mezi ně například ftaláty, toluen, formaldehyd, triclosan, rtuť, olovo a další. Smutnou pravdou je, že většina kosmetiky, kterou máte doma, tyto škodlivé látky obsahuje. Pro příklad, většina parfémovaných produktů obsahuje ftaláty. Ty narušují hormonální rovnováhu organizmu, poškozují játra, ledviny…

Přitom je možné použít jako přírodní vůni esenciální rostlinné oleje. A proč se to tedy dělá tak málo? Je to dražší a výrobci chtějí co nejvíce ušetřit. Ale pozor, ne všechno drahé je dobré! To se týká i mnoha „luxusních“ značek prodávaných v lékárnách. Lékárna vypadá jako symbol nevinnosti. Zapomeňte.

Realita?

Mezi regály drogerie, supermarketů, ale i lékáren nenarazíte na vhodné kosmetické výrobky, až na pár výjimek. Obecně ale platí, že když se produkt dostane do polic běžného obchodu, pochází nejspíš od výrobce, který musel použít levnější (a často zdraví škodlivé) suroviny, aby mohl přejít na výrobu v tak velkém měřítku a platit za možnost prodávat své zboží na pultech velkých řetězců.

Kde hledat?

V obchůdcích s biokosmetikou, „zdravou výživou“, na internetu. Nejdříve je potřeba ale vědět, co vlastně hledat. Tady nezbývá než poradit – prostudovat si problematiku více dopodrobna a hlavně vědět, čemu se vyhýbat.

Mně se nedávno dostala do rukou kniha Ve rtěnce je olovo od Gillian Deacon a právě její přečtení mi bylo impulzem k napsání tohoto článku. Autorka píše:

„Je téměř jisté, že kombinace chemických látek, které vznikají v našem krevním oběhu a v našich tělesných orgánech po kontaktech s celými generacemi umělých sloučenin, mají vliv na schopnost našeho organizmu fungovat správně.

Sice jsme přišli na to, jak s přispěním chemického průmyslu odstraňovat skvrny, zbavovat se zápachu a zvyšovat lesk, ale bohužel jsme od té doby také stanuli před různými alarmujícími zdravotními problémy. Existuje jasná paralela nárůstu užívání petrochemických produktů a nárůstu onemocnění rakovinou, alergiemi, astmatem a zvyšující se výskyt vrozených vad od konce války.“

Jako dobrý zdroj informací a tipů, jak na přírodní kosmetiku, můžu doporučit blog Minimalist Beauty, který už delší dobu se zájmem sleduju. Najdete tam také informace, kterým látkám se vyhýbat. Blog píše úspěšná tanečnice, která potřebuje denně vypadat k světu, takže určitě nečekejte web nějaké lesní ženy, která rezignovala na svůj vzhled.

Je fakt, že ne všechna přírodní kosmetika, která je dostupná v Americe nebo Kanadě, se dá sehnat i u nás. V dnešní době internetu to ale zase takový problém není a hlavně už i v Čechách je toho dost k sehnání. To nejlepší z hlediska složení, co jsem u nás zatím objevila, je značka 100 % Pure. Dále k těm nejlepším patří Dr. Hauschka a Weleda. Existuje plno značek s lepšími i horšími produkty, takže je dobré vybírat, zkoušet. Přírodní kosmetika není mnohdy tak účinná, jak jsme zvyklí u té syntetické, ale ani to není pravidlem, jen je potřeba hledat.

Přesvědčte se sami

Dobrou pomůckou je Databáze bezpečné kosmetiky (s názvem Skin Deep), což je webová stránka s výborně zpracovanými daty. Spravuje ji Pracovní skupina pro životní prostředí, která porovnává údaje z etiket přibližně čtrnácti tisíc kosmetických výrobků na trhu s výzkumy o toxicitě a bezpečnosti. Výsledkem je stanovení stupně rizikovosti všech sledovaných výrobků nebo jejich složek. Velmi cenný zdroj informací!

Natírání na zeleno

Kosmetiky, která se tváří přírodně, najdete hodně. Ale pozor na to! Jde o tzv. „lakování na zeleno“ – mnoho společností si uvědomuje, že mezi lidmi vzrůstá povědomí v záležitostech kolem zdraví, ale nechce se jim platit za používání kvalitnějších ingrediencí. Proto výrobci často uvedou na obale informaci, že produkt neobsahuje to či ono (třeba parabeny), ale už nezmíní, že obsahuje dalších pět škodlivých látek. Stačí udělat přírodně vypadající obal a můžeme prodávat.

Bohužel to samé v růžovém (tzv. „lakování na růžovo“) se týká některých velkých kosmetických korporací, které se pasují na vůdce v boji proti rakovině prsu a ve skutečnosti jsou to výrobci a prodejci produktů, které obsahují mnoho ingrediencí, o nichž je známo nebo se to tuší, že způsobují rakovinu prsu!

Čeho se vyvarovat (podle Gillian Deacon):

Následuje seznam dvaceti látek, které se vyskytují v běžné kosmetice a kterým bychom se měli vyhýbat především. Tzn. hledat kosmetiku, která tyto látky neobsahuje. Je to trochu detektivka, ale stojí to za to!

DEA / TEA/ MEA (dietanolamin, trietanolamin, monoetanolamin) – emulgátory a pěnidla (šampony, tělové mycí prostředky a make-up) – pravděpodobný karcinogen, snadno se vstřebává kůží.

Ethoxylované povrchově aktivní látky (a 1,4-dioxan – ten nebývá uveden na štítku, je spíše znečišťující látkou) – hledejte ve složení názvy s „eth“, např. polyoxyethylen, dále PEG a sodium lauryl sulfát (SLS) – šampóny, dětská mýdla a koupele! – možné karcinogeny.

Formaldehyd (též formalín, aldehyd kyseliny mravenčí, methanal, methylaldehyd, oxomethan, oxymethylin, DMDM hydantonin, diazolidinyl urea a imidazolidinyl urea) – přísada (jako konzervant) ale i jako kontaminant! Přípravky na zpevňování nehtů, laky na nehty a péče o nehtovou kůžičku, barvy na vlasy, lepidla na umělé řasy, šampóny – toxický pro imunitní systém, dráždí pokožku a je možným karcinogenem.

Ftaláty – změkčovadla při výrobě plastů – v obrovském množství kosmetiky ale třeba i ve sprchovém závěsu, plastových obalech potravin. Používané při výrobě parfémů, deodorantů, laků na vlasy, pleťové vody. Narušují hormonální rovnováhu organizmu (tzv. endokrinní disruptory), poškozují játra, ledviny a plíce. Skryté jsou ve „vůních“ pod názvy: parfum, parfém, perfume.

Hydrochinon v krémech na zesvětlení pokožky. Pravděpodobně orgánově toxický, imunotoxický, poškozuje nervový systém.

Laurylethersulfát sodný (rovněž SLS, SLES, dodechlsulfát sodný, sodium PEG lauryl sulfate, monododecyl ester sodium salt, sodium lauryl ether sulfát) – zajišťuje pěnivost výrobků. Pěnivé mycí prostředky, mýdla, pěny do koupele, šampony, zubní pasty – prokazatelně dráždí kůži, snadno se vstřebává.

Mastek (french chalk, talek, falc, kosmetický mastek) – prášek pohlcující vlhkost, oční stíny, růže a deodoranty, dětské zásypy –  pravděpodobně jedovatý pro dýchací cesty, karcinogen.

Olovo (octan olovnatý) – jako znečišťující látka v mnoha rtěnkách a barvách na vlasy – toxický pro nervový systém, karcinogen a endokrinní disruptor.

Oxybenzon (benzofenon-3, benzoyl-5, 5-methoxyfenol, 2-hydroxy-4-methoxybenzofenon, methanon, solaquin) – aktivní přísada v opalovacích přípravcích, filtruje na povrchu kůže UV záření a mění ho na teplo, hromadí se v tukových buňkách organizmu – alergie, hormonální nerovnováha, poškození buněk.

Parabeny (metylparaben, etylparaben, propylparaben a butylparaben, kyselina 4-hy-droxybenzoová, propylester, propyl-4-hydroxybenzoát, kyselina benzoová, 4-hydroxy-butyl ester, p-salicylová kyselina, 4-karboxyfenyl) – konzervanty ve velkém používané v kosmetice (šampony, hydratační krémy, na holení, čistící gely, lubrikanty, zubní pasty) – narušují hormonální rovnováhu tím, že imitují estrogen; dráždí pokožku, neurotoxiny.

Parafenylendiamin (PPD, p-diaminobenzen, p-fenylendiamin, p-aminoanilin, 1,4-benzen-diamin, Ursol D, Orsin, Rodol D) – v barvách na vlasy a  v další vlasové kosmetice – toxický pro  imunitní systém a tělesné orgány, alergen, vyvolává dermatitidu.

Parfum / parfém – „skryté chemické látky“ uváděné do souvislosti s velkým množstvím zdravotních projevů, mimo jiné s alergiemi, imunotoxicitou, bolestmi hlavy, závratěmi a pravděpodobnou karcinogenní aktivitou.

Placenta (hydrolyzovaný protein z placenty) – kožní a vlasová kosmetika – vede k hormonálních poruchám.

Polyethylenglykol (PEG; vyhýbejte se rovněž PG – propylenglykol a PPG – polypropylen-glykol) – zvyšuje prostupnost pokožky, krémy, lubrikanty a další kosmetika, může obsahovat toxické nečistoty (1,4-dioxan nebo etylenoxid – karcinogeny).

Rtuť (thimerosol, thiomersal, oxid rtuťnatý, fenylhydrargyrumacetát / phenyl mercuric acetate, fenylhydrargyrumbenzoát / fenyl mercuric benzoate, mercurochrome) – těžký kov, v některých řasenkách, očních kapkách, lécích a vakcínách – alergen, neurologické poruchy, negativní vliv na vývoj mozku.

Toluen (toluen-2,5-diamin, etylbenzen, etylbenzen, toluol, BHT – butylhydroxytoluen) –nehtová kosmetika a barvy na vlasy, často je schován ve „vůních“ jako konzervant – dráždí pokožku a oči, toxický pro imunitní systém.

Triclosan (obchodní značka Microban) – antibakteriální mýdla, dezinfekce na ruce… deodoranty, čistící přípravky na pleť – endokrinní disruptor, pravděpodobný karcinogen, škodlivý pro životní prostředí.

Uhelný dehet (zejména FD&C červeň č. 6, D&C zeleň č. 4) – vedlejší produkt zpracování uhlí, v přípravcích proti zarudnutí kůže, pro suchou pokožku, do koupelí, šamponů proti lupům a vším, pigment do barev na vlasy. V EU zakázán –  karcinogen.

Vazelína (petrolatum)– levný vedlejší produkt zpracování ropy, používaný pro dětské oleje, hydratační produkty, lesky na rty, rtěnky, podkladové přípravky, zpevňovací gely. Na kůži působí jako plastový obal, brání schopnosti těla zbavovat se zplodin látkové výměny.

Zvláčňovadla z derivátů silikonu (Cyklometikon, dimetikon a dimetikonkopolyol) – do kosmetiky pro lepší vzhled a hebkost vlasů a pokožky – nešetrné k životnímu prostředí, nepodléhají bio rozkladu! Dráždí pokožku, hromadí se v játrech a lymfatických uzlinách.

Téma kosmetiky tímto článkem rozhodně nekončím, naopak, otvírám. Ráda bych se věnovala jednotlivým druhům podrobněji, tipům na domácí výrobu kosmetiky a dalším zajímavostem z tohoto tajuplného světa. Prozatím si dovolím radu na závěr: Buďte informovanými zákazníky!

8 komentářů u „Kosmetika – buď informovaný zákazník!

  1. Pingback: Slunce, seno… a pár facek pro výrobce opalovacích krémů | Anna Jermářová

  2. Matěj Novotný

    Zeptám se, co bys doporučila jako ochranný krém proti rozdírání třísel při dlouhých pochodech, bězích a dlouhé jízdě na kole? Celkem běžné je pro tyhle potřeby používat vazelínu, kterou máš na seznamu.

    1. Jana

      Bambúcke maslo čisté.. Nechat vrstvu případně s léčivými oleji…. Vyrábí saloos…. Kokosový olej je super ale rychle vsakuje… Vím o čem mluvím. Manžel dělá dlouhé trasy na kole….

  3. Pingback: Problém opalovací krém | MUDr. Barbora Müllerová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *