Káva – škodí, nebo pomáhá?

coffee5

Autor obrázku: Basheer Tome

Pijete kávu? Jestli ano, jednu si teď uvařte a pojďme se spolu podívat tomuto nápoji na zoubek.

Káva patří mezi nejvíce konzumované, ale také nejvíce kontroverzní nápoje na světě. A to hlavně kvůli obsahu kofeinu. Káva je všudypřítomná, nabídnou vám ji na každé návštěvě, obchodním jednání, v restauraci po jídle. Své ranní kafíčko si jen tak někdo neodpustí. Káva je fenomén.

JAK PŮSOBÍ KONZUMACE KÁVY NA NAŠE ZDRAVÍ?

Zajímavé je, že ne u každého člověka je to stejné. Záleží totiž mimo jiné na tom, jak rychle dokážeme metabolizovat kofein. Jsou lidé, kteří zpracovávají kofein velice rychle a naopak lidé, kteří ho zpracovávají pomalu. Kofein je metabolizován v játrech a naše genetika určuje, jak rychle.

Člověk s pomalým metabolismem kofeinu – nedokáže efektivně zpracovat kofein, po konzumaci kávy cítí bušení srdce, třes. „Nakopnutí“ mu vydrží mnoho hodin (někomu i deset a více hodin).

Člověk s rychlým metabolismem kofeinu – na kávu nereaguje nijak znatelně, nebo mu „nakopnutí“ vydrží maximálně pár hodin.

MŮŽE KÁVA ŠKODIT?

Látky obsažené v kávě interagují s mnoha hormony (kortizol, inzulín) a dalšími látkami v našem těle. Působení kávy na náš organismus je závislé na mnoha okolnostech. Záleží na čase, množství vypité kávy, způsobu přípravy, kvalitě, ale také na individuálním, geneticky podloženém, nastavení našeho organismu.

Lidé s pomalým metabolismem kofeinu by se kávě měli spíše vyhýbat, případně velmi omezit její konzumaci. U těchto lidí je pití kávy nejvíce spojováno s vyšším rizikem potratů, zvýšeným krevním tlakem, zvýšením rizika infarktu, narušeným spánkem a s dalšími problémy.

Na druhou stranu, pro mnoho lidí je pití kávy relativně bezpečné, pár šálků denně jim neublíží. Naopak, dost pravděpodobně spíše pomůže. Do této skupiny patří spíše rychlí metabolizátoři kofeinu – umí kofein rychle odbourat a využít některých blahodárných účinků, které káva nabízí.

Z hlediska kontaminace kávy to také není tak špatné, při pražení se pravděpodobně ničí většina reziduí pesticidů. Na druhou stranu bio káva je větší jistotou.

Budete-li doplňovat kávu sklenicí vody, nemusíte se bát ani dehydratace.

S kofeinem se pojí vyšší hladina kortizolu (hormon produkovaný nadledvinkami). Kortizol zvyšuje krevní tlak, ovšem „kafaře“, kteří jsou „zvyklí“, tento nárůst příliš neohrozí. Trpíte-li ale již vysokým tlakem, s kávou koketujte spíše opatrněji a vždy její konzumaci doplňte sklenicí vody. Hladina kortizolu v našem těle je přirozeně vyšší ráno, v tu dobu si tělo s kofeinem i lépe poradí. Odpoledne a večer má kofein tendenci zvýšit si hladinu kortizolu a někteří jedinci to nemusejí snášet dobře. Co z toho vyplývá? Trochu lepší je pít kávu v ranních a dopoledních hodinách. K večeru spíše čaj.

KÁVA V PLASTOVÉM KELÍMKU

Pozor si dejte na kávu v plastových kelímcích. Horká tekutina způsobuje uvolňování nebezpečné látky bisfenol A z plastu a to až 55x rychleji než při naplnění studenou tekutinou. Bisfenol A je endokrinní disruptor (konkrétně napodobuje estrogen a může spustit významné hormonální změny v organismu), může dělat problémy s reprodukcí, zvyšuje riziko potratu, poškozuje mozek, zvyšuje agresivitu.

Těhotné ženy by se kávě měly vyhýbat, o to více kávě v plastovém kelímku!

V ČEM MŮŽE KÁVA POMÁHAT?

Káva obsahuje látky, které pravděpodobně snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Antioxidanty obsažené v kávě snižují riziko vzniku rakoviny (v této oblasti ale zůstává zbraní č. 1 zelenina!). Někteří pijáci kávy jsou méně náchylní ke vzniku Parkinsonovy nemoci. Káva obecně zlepšuje vnímání, jak fyzické, tak mentální.

SHRNUTÍ

Káva není pro každého. Pro ty, kteří ji dobře tolerují, přináší jisté benefity:

 • lepší fyzický i mentální výkon
 • možnost snížení rizika některých druhů rakoviny, neurodegenerativních chorob a cukrovky II. typu (když ovšem nepřidáváte mnoho cukru!)
 • možnost určité prevence předčasného úmrtí a srdečně-cévních chorob

Ideálně se pro většinu lidí jeví 1–3 šálky kávy denně. Maximalizují se příznivé účinky a minimalizují možná rizika.

Pijte kávu v její co „nejčistší“ podobě. Tedy bez přídavku mléka, cukru, sladidel a dalších příchutí. Nebo alespoň postupně snižujte množství cukru a mléka, příznivé účinky kávy budou větší. Kapučíno a další „vychytávky“ patří spíše mezi pochutiny, které s výše popsanými benefity nemají nic společného.

Vychutnávejte si svoji kávu servírovanou v klasickém šálku (keramika, sklo). Plastovým kelímkům se vyhýbejte.

6 komentářů u „Káva – škodí, nebo pomáhá?

 1. m,

  káva? presnejšie? 1-3 šálky čoho?? ristreta, espressa, doppia?? alebo kávy cez chemex, hario, moka kit, french-press, alebo pravá turecká káva???? aká zmes kávy? čistá arabika??? robusta s prímesou arabiky:-D?

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Článek se vyjadřuje především k obsahu kofeinu a naší reakci na něj. Druh a způsob přípravy nechám na odbornících přes kávu, co se týká obsahu příznivých látek, zase tak lišit se to nebude. Doporučuju espresso, french-press nebo aero-press.

   1. Pavel

    Předně, Vaše názory a doporučení se mi dost zamlouvají.
    Ke kávě bych měl jednu poznámku k zamyšlení. Káva je pražený produkt, došlo tedy k zahřívání na vysokou teplotu a proto ke vzniku karcinogenních látek, stejně jako se to děje při smažení, pečení a podobně. Z tohoto důvodu je například vhodné z chleba nejíst kůrku, když už si ho člověk dá.
    Proto bych osobně kávu radil konzumovat omezeně, když už se někdo bez ní neobejde. A je tu ještě další spojitý problém, tedy dva- cukr a mléko.
    Stejný problém je u čokolády, je téměř vždy z praženého kakaa.
    Mnoho zdaru,
    Pavel

 2. Jiří Szekeres

  Dobrý den, káva je kyselá. Myslím ph a reakci v organismu. Kofein taky metabolizuje na kyselinu močovou. Ta způsobuje při dlouhodobém působení bolesti kloubů, šlach, jejich degradaci a poškození. Průměrný kávař spotřebuje 3 šálky denně, dodává tělu vytrvale kyseliny. Třeba i většinu života. Kofein potlačuje pocity žízně a hladu. Především nedostatečný pitný režim je problém. K odbourání kofeinu je zapotřebí voda, jinak to zatěžuje ledviny. Dále mi v článku chybí zmíňka o abstinenčních příznacích při vysazení této stimulační drogy. Všechny články a studie poukazují na neprůkazné prospěšné účinky pití kávy. Produktu praženého do hněda při teplotě přes 200° C. Pití kávy není zdravé, překyseluje nejen žaludek ale celé tělo. Dále je zde trapně promlčený syndrom energetického dluhu v těle. Tedy zjednodušeně: pokud tělo jeví známky únavy, je to přirozené, a potřebuje odpočinek. Pokud ho donutíte jet přesčas pomocí stimulační drogy pak se dostáváte nenápadně do energetického dluhu. Je to stejné jako platit úvěr úvěrem. Pokud Vás častěji bolí klouby, šlachy, záda.. Pak vám káva vše nenápadně zhoršuje. Káva také zrychluje střevní peristaltiku, tím nedobře ovlivňuje také trávení… Mohl bych pokračovat. Ptejte se kdo platí ty studie o působení kávy. Přemýšlejte i o tom, že hned po ropě, je to největší komodita na světovém trhu. I o tabáku byly zpočátku neprůkazné studie.. Žijte zásaditě, kyselé věci vám berou krom vápníku mnohem více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *