Smím jíst ovoce při hubnutí? Je mléko zdravé? Můžu zhubnout bez cvičení?

Smíte cokoliv. Otázkou je, jaké to bude mít následky právě pro Vás.

třešněMohu si dát deci vína… každý den? 

Občas si kousnu do rohlíku. Ale jen kousnu, to nevadí, ne?

Kolik můžu sníst ovoce?

Dá se zhubnout bez pohybu? Kolik kroků musím za den ujít?

Je mléko zdravé? A pohanka?

Nic není černobílé, a proto na tyto otázky nelze jednotně odpovědět. Musíme vědět, o koho se jedná.

jsem dobrá – kopieV naší poradně máme různé klienty – na jednom pólu jsou sportovci světové úrovně, na druhém ženy přes 100 kg s rozhozenou hormonální soustavou a bez pohybu. To, co prvnímu pomůže, druhému často ublíží.

Většinou doporučuji co nejpřirozenější stravu/pohyb, jenže… Když jste v nepřirozeném stavu a chcete tam být (výkonnostní sportovec) – pak musíte jíst jinak. Když jste v nepřirozeném stavu (obézní, rozvíjející se nemoci) a nechcete tam být – pak musíme být hodně striktní a například jinak zdravé ovoce je v tuto chvíli tabu a jakékoliv kousnutí do rohlíku Vás zbytečně rozhodí (věřte mi). Nicméně i striktní režim si lze užít a udělat si z něj skvělý životní styl (opravdu to totiž není o hladovění, naopak!).

Důležitý je plán

Nebo aspoň povědomí, kam směřuju. Nad tím se zamyslete jako první. Když si nevíte rady, přijďte se poradit. Neptejte se kamarádky, která má jiný životní styl, jiné tělo a jiné potřeby. Inspirujte se úspěchy ostatních a pak se vydejte na vlastní zcela individuální cestu.

Možná máte pár kilo navíc a už vážně nevíte, co s tím

Možná za to může nějaký detail, který jiným lidem prochází. Kromě výše zmíněného to může být:

 • stres a zvýšené napětí – každý je vůči němu různě citlivý a vy jste si možná natolik zvykli, že už ani nevnímáte obrovský tlak, který musíte každý den překonávat…
 • málo spánku / odpočinku
 • noční směny
 • hormonální léčba / hormonální antikoncepce
 • intolerance na některé potraviny (vajíčka, mléko…)
 • kombinace různých léků a další zásahy do organizmu (některé operace)

Téměř vše uvedené souvisí s hormony v našem těle. Hormonální rovnováha je pro zdravé tělo nezbytná. Souvisí s chutí na sladké, s hladem, s přeměnou látek v těle.

slunce - i pro kom.ucelyNěkdy je to opravdu běh na dlouhou trať. Je potřeba vykročit a držet směr. Být striktní a přitom si to umět užít. Nehledět, co dělají ostatní. Ale věřit tomu svému. Pak se dějí i „zázraky“.

Přicházejí pomalu slunečné dny a já držím palce všem, kdo se rozhodli vzít svůj život do vlastních rukou a chtějí na sobě zapracovat. Nenechte se zdolat případnými neúspěchy a nepřestaňte hledat to správné pro Vás.

6 komentářů u „Smím jíst ovoce při hubnutí? Je mléko zdravé? Můžu zhubnout bez cvičení?

 1. Petr

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, je mi 55 let, výška 178 cm, váha po redukci 72 kg, dříve 82-85kg. Během redukce váhy 3-5 týdně běh (nyní 2x týdně) cca 4km, nyní cca 3 měsíce posilování 4-5 x týdně 45 -65 min.
  Jídlo:
  snídaně: vločky 100 g, jablko + med – mixovaný nápoj,
  svačina: celozrný rohlík + jogurt,
  oběd: 100 g rýže + 130 g kuř. maso,
  svačina: 50 g sýr + rajče,
  trénink (16-17:00hod.)
  bezprostředně po po tréninku koktejl 3 dcl nízkotučné mléko+banán,
  po 60 min. studená večeře kuřecí šunka 100 g, rajče celorzná kaiserka + z 20 g ELITE WHEY PROTEIN – namíchaný nápoj,
  před spaním cca 125 g nízkotučný tvaroh.
  Cílem nabrat svalovou hmotu (horní část těla)+ vyrýsování. Je vhodné doplnit nějaké supementy. Mnohokrát děkuji za odpověď – jste moje poslední záchrana, vše co mi bylo doporučeno si navzájem neskutečně protiřečí, ještě jednou díky , s pozdravem Petr

 2. Redakce Expresdieta.cz

  Dobrý den Anna, nechtěli byste psát pro náš magazín o zdravém životním stylu expresdieta.cz? Jste odborníkem v tomto segmentu a vaše články by určitě našim čtenářům pomohli. napište nám redakce * expresdieta cz

 3. Mirek

  Dobrý den, chci se zeptat na ovoce. Není to ale tak , že i tehdy, když chce člověk hubnout, přínosy ovoce jsou větší než negativa? (Například obsah vlákniny , vitamíny a minerály apod.) Popřípadě z ​​krátkodobého hlediska lidé rádi zkoušejí rychlé ovocné diety https://idealni-vaha.cz/ovocna-dieta/ , co si o nich myslíte ?

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Dobrý den, Mirku, nedá se to generalizovat, ale obecně ovoce zdravé je. Nejsem zástencem „diet“, na druhou stranu si myslím, že ovoce do zdravého jídleníčku patří. Samozřejmě záleží, jak a kde bylo vypěstováno, ideální je sozónní, místní ovoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *