Slunce, seno… a pár facek pro výrobce opalovacích krémů

Léto v plném proudu, těšíme se na dovolenou nebo jen tak k vodě, užít si sluníčka. Balíme plavky, opalovací krémy a tradáá. Je to děsně moc fajn… až na ty opalovací krémy.

8844_10200118127819016_1544678093_nCože? Po mnoho let nám bylo vtloukáno do hlavy, že se musíme v létě mazat od hlavy až k patě. Jen co vystrčíme prstíček ven z domu, musíme ho namazat opalovacím krémem. Jinak umřeme na rakovinu kůže.

Kdo s touto propagandou přišel ani nemusím psát, stačí, když si uvědomíme, kolik z prodeje opalovacích krémů plyne zisku. Opalovací přípravky přišly na trh koncem 70. let minulého století a postupně se vyvinula kampaň, která nás strašila a stále straší: když se nebudeš mazat, dopadneš blbě!

Slunit – neslunit, mazat – nemazat?

Ne, že by na tom něco nebylo, rožnit se na sluníčku půl dne a spálit se je opravdu hodně rizikové a rakovina kůže vám hrozí. Existují ale další dvě rizika, velice podceňovaná.

 • Když se budete pohybovat na slunci vždy jen namazaní krémem na opalování, nevytvoříte si dostatečné množství vitamínu D, čímž výrazně stoupá riziko rakoviny.
 • Když se budete mazat běžnými opalovacími krémy a budete na sluníčku, hrozí vám poškození kůže také. Proč? Postupně vysvětlíme.

Složení opalovacích přípravků

Většina opalovacích krémů totiž obsahuje rizikové látky. Některé tyto látky se stanou rizikovými až za spolupůsobení slunečního záření. Rizikové mohou být jak konzervační látky (např. parabeny), vůně, tak účinné látky krému – filtry. Více info o rizikových látkách v kosmetice a jejich seznam jsem uváděla v tomto článku.

Mnoho z vás asi ví, že opalovací krém může mít dva druhy filtrů:

 • fyzikální neboli minerální  – oxid titaničitý (titanium dioxide) nebo oxid zinečnatý (zinc oxide) – to je  ta lepší varianta
 • chemické (jsou ve většině opalovacích krémů, např. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone a další) – to je ta horší varianta, většinou se jedná o rizikové látky

Chemické filtry chrání pouze proti UVB záření, nikoliv proti UVA záření. UVA záření dokážou odrážet pouze filtry fyzikální (minerální), přičemž kompletní ochranu poskytují oxidy zinku (chrání proti UVA 1 i UVA 2, oxidy titanu jen proti UVA 2). Mnoho výrobců v poslední době kombinuje chemické filtry s minerálními, aby docílili kompletního spektra ochrany. Aby to však nebylo všechno, je tu další zádrhel.

Roztíratelnost krémů

Krémy s minerálními filtry jsou hůře roztíratelné. Je to logické, protože tyto filtry se nemají vstřebat do kůže, ale zůstávají na povrchu, kde odrážejí UV záření. Výrobci se snaží co nejvíce zlepšit roztíratelnost krému a tak se snaží zmenšovat jeho částečky (mikro –> nano). Nano-částice jsou již tak malé, že mohou projít kůží a způsobovat v těle problémy (dosud plně neprozkoumáno, jak moc je to velký problém, ale doporučuje se nano-částicím vyhýbat). Obsah nano-částic by měl být uvedený na obale výrobku.

Já jsem letos v květnu byla v Turecku a měla s sebou hůře roztíratelný krém s minerálním filtrem. Poradila jsem si jednoduše. Jelikož všude vozím kokosový olej (je prostě dobrý na všechno), napadlo mě smíchat krém s kokosovým olejem cca 1:1. Kokosový olej sám o sobě působí částečně jako ochrana proti spálení, navíc se skvěle roztírá. A vida, vůbec jsem se u moře nespálila a to jsem na sluníčku trávila docela dost času a mám jinak dost světlou pokožku. Velkou roli ale hraje i správná výživa, jak se dočtete dále.

Jaký krém vybrat

Pokud jde o opalovací přípravky na celé tělo – u nás v ČR nic ideálního neseženete (jestli o něčem víte, dejte mi vědět). Kdybychom měli udělat nějaký kompromis, tak značka BioSolis. Jako účinnou látku obsahuje minerální filtry bez nano částic. UPDATE 7.7.2015: Nově na českém trhu skvělý opalovací krém Dr. Mercola – konečně! Koupíte ho zde. Tento krém obsahuje kromě minerálních filtrů i olej ze semínek maliníku a další přírodní látky, přirozeně chránící před slunečním zářením. Díky tomuto složení je VÝBORNĚ ROZTÍRATELNÝ. Vzhledem k objemu balení a složení krému je i cena velice dobrá. Všechny výrobky opalovací řady Dr. Mercola najdete tady.

Pokud jde o péči o obličej, je to lepší – perfektní (zcela přírodní!) pleťové krémy s minerálními UV filtry seženete u 100% Pure.

Chcete-li zcela přírodní opalovací prostředky nejen na obličej, ale i na celé tělo – v tomto článku naleznete seznam těch nejepších opalovacích přípravků (koupíte je v zahraničních e-shopech a jedná se např. o značky Badger, All Terrain, Raw Elements a další.).

Jsou ale i jiné možnosti, než je používání opalovacích krémů.

Alternativy opalovacích přípravků

Kokosový olej

Doporučuji používat již zmíněný kokosový olej – odpovídá ochrannému faktoru 5, a vzhledem k jeho super účinkům na pokožku je výborný do ne-extrémních podmínek místo opalovacího krému, nebo jako olej po opalování. Skvěle vyživuje pokožku (ale např. i vlasy).

Superpotraviny

Posilněte svoji odolnost vůči UV záření tím, že budete jíst zdravě a především potraviny bohaté na antioxidanty, tzn. zeleninu a ovoce (skvělé jsou např. lesní plody!). Nejvíce antioxidantů obsahují tzv. superpotraviny. Sem můžeme zařadit třeba:

 • acai berry
 • aloe vera
 • goji (kustovnice čínská)
 • chia semínka
 • chlorellu
 • kakaové boby
 • kokosový olej
 • konopná semínka

Začněte používat některé ze superpotravin jako součást každodenního jídelníčku i jako součást strategie zdravého pobytu na slunci.

Souhrn 

20140527_180456Na sluníčko určitě choďte (nezbytná tvorba vitamínu D, životadárná energie, pozitivní nálada), ale vyhýbejte se raději polednímu žáru. Budete-li v plavkách, stačí vám cca 20 min na sluníčku a máte déčka tak akorát. Tmavší typy potřebují delší vystavení slunečním paprskům. Jestli musíte být na slunci přes poledne, využijte vhodné oblečení a přikrývku hlavy. A taky do sebe lijte hodně vody.

Pro kratší několikaminutové pobyty na slunci krém nepotřebujete. Rozumně používejte sluneční brýle, čepice, klobouky, a vhodné oblečení – podle individuální potřeby a délky pobytu na slunci.

V normálních podmínkách (město, výlet, kratší koupačka v ČR) se dle mého názoru obejdete bez opalovacího krému. Vždy je rozumnější vyhledat stín, než být hodiny na sluníčku s použitím krému. Doporučuji také využívat kokosový olej (na obličej i na tělo). UPDATE 7.7.2015 – pro delší pobyty na slunci doporučuji opalovací krém Dr. Mercola (SPF 15, příp. 30), zakoupíte zde. Jedna z mála značek opalovacích krémů dostupných v ČR, která má zdravotně nezávadné složení.

Potřebujete-li použít dobrý ochranný krém (vysoko v horách, nebo u moře), namažte se vhodným přípravkem s minerálním filtrem (ideálně oxidy zinku – tzv. non-nano – tedy mikročástice) – doporučuji se v tomto případě zásobit čistě přírodním produktem (viz výše, zahraniční e-shopy).

Nezapomeňte, že lehce (!) bronzový odstín opálené pokožky je zdravý. Pokud máte adekvátní stravu, která funguje jako vnitřní ochranný faktor, nemusíte se sluníčka bát.

21 komentářů u „Slunce, seno… a pár facek pro výrobce opalovacích krémů

 1. Jana

  Ahoj,

  našla jsem tohle info ohledně olejů s vyšším faktorem než má kokosový olej.

  10 olejů s přírodním ochranným faktorem proti slunečnímu záření:
  Olej z karotkových semen – SPF 38 – 40
  Olej z malinových semen – SPF 28 – 50
  Olej z obilných klíčků – SPF 20
  Avokádový olej – SPF 4 -15
  Kokosový olej – SPF 2 – 8
  Olivový olej – SPF 2 – 8
  Makadamiový olej – SPF 6
  Mandlový olej – SPF 5
  Shea Butter – SPF 3 – 6
  Jojobový olej – SPF 4
  Zdroj:http://kosmetika.doktorka.cz/10-oleju-s-prirodnim-ochrannym-faktorem-proti-slunecnimu-zareni/

  Co si o nich myslíš?
  Momentálně žiju v Itálii, takže bych potřebovala nějaký vyšší faktor.
  Díky moc.
  Jana

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Myslím, že to stojí za to vyzkoušet, např. olej ze semínek malin. Mělo by to fungovat, jediná nevýhoda je cena těchto olejů. Dej pak vědět, jak ti to funguje 😉 A.

 2. Lenka M.

  Děkuji za zajímavý článek. Používáme Alverde mléko pro děti a mimina s minerálními filtry, který se tváří skoro bio. Ale moc tomu nerozumím… Ale teda mažu sebe i děti dost sporadicky, snažím se hlídat dobu strávenou na sluníčku.

 3. Pavlína

  Dobrý den,
  jen jsem chtěla reagovat na používání mléka Alverde z DM, v hodnocení dTestu dosáhlo jen 40%. Složení výrobku je následující, což vzhledem k nanočásticím asi není to pravé 🙁

  Složení: Aqua, Titanium Dioxide (nano), Cocoglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Glycerin, Heliantus Annuus Seed Cera, Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Alumina Stearic Acid, Parfum, Glyceryl caprylate, Alcohol, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Sodium Levulinate, Geraniol, Taraxacum Officinale Extract, Limonene, Anise Alcohol

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Jsou i takové informace, že nano částice nevadí, že stejně neprojdou pokožkou. A teď babo raď, jak to vlastně je, že 🙂 Určitě jsou ale lepší širokospektrální oxidy zinku, než jen oxidy titanu.
   Moje doporučení: chvilku být na slunci, chvilku ve stínu. Pít dost vody, nosit pokrývku hlavy…. a moc se nestresovat. Pro děti (např. při hraní si na slunci u moře) bych sehnala nějaký ten lepší krém, viz článek, a hlavně je dopovala zdravou stravou (super potraviny, ovoce, zelenina…).
   Alverde ale bude furt lepší než některé 3x dražší (chemo)hrůzy.

 4. Lenka

  Ahoj,
  konkrétně, myslíte, že děti, koupající se v Čechách ve studeném bázenu na slunci, samozřejmě přes poledne, kdy se chtějí nejvíce schladit, postačí namazat jen kokosovým olejem? Jde o tak asi 1/4 hodiny ve vodě + asi deset minut válení se na sluníčku, než se prohřejí, a zase celé znovu :o) ?

 5. Bára

  Dobrý den,

  řekla bych, že v ČR jedna vyjímka existuje, a to kosmetika Atok. Dlouhé roky používám jejich opalovací oleje na čistě přírodní bázi (sezamový, sójový, mandlový a jojobový, olejový macerát třezalkový, éterické oleje – levandule, mrkvová semena a majoránka, ochranné filtry, beta-karoten, vitamin E) a můžu jen doporučit. Beru je sebou i na přechody hor (tzn. obvykle se používá vysoký faktor) a nikdy nezklamaly – fungují a navíc je po nich opálení moc pěkné. A jsou české 🙂

 6. Pingback: Opalovací krém | Vařím jáhly

 7. michala

  Chtěla bych s zeptat, co si myslíte o Dermatonu od Energy? Užívám výrobky Energy už delší dobu a Dermaton jsem si letos koupila. Byla jsem těhu, takže jsem na sluníčko stejně nechodila, ale vzala jsem si ho na příští sezónu. Chtěla bych znát Váš názor na něj. Díky, Michala 🙂

 8. Pingback: Jde to i bez chemie I.: pečující kosmetika | máma k mámě

 9. ANN

  DOBRÝ DEN, DĚKUJI ZA ČLÁNEK, PĚKNÝ. PROSÍM O INFO KDE ZAKOUPIT MINERÁLY, KTERÉ SI NAMÍCHÁM S KOKOSOVÝM OLEJEM JAKO VY V TURECKU. DĚKUJI

 10. Pingback: Problém opalovací krém – MUDr.Barbora Müllerová

 11. Pingback: Problém opalovací krém | MUDr. Barbora Müllerová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *