Po čem nejvíc tloustneme

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše. Jednou z hlavních příčin obezity je… PŠENICE.

Nebylo by tomu tak, kdybychom zůstali u historicky původních druhů (jednozrnka, dvouzrnka). Dnešní pšenice je už ale o něčem úplně jiném. Bohužel. Je produktem křížení prováděným za účelem vysokých výnosů a také lepší odolnosti proti vnějším podmínkám a chorobám.

To, čemu dnes říkáme pšenice, by bez lidských zásahů dlouho nepřežilo. Bez dusičnanových hnojiv a pesticidů by to nešlo. Ano, dnešní pšenice nám více škodí, než prospívá. V tomto článku si o tom povíme více.

preclíkPšenice, lepek a s ním spojené problémy, to je téma! Chystám se na něj už déle, jelikož mně osobně vyřazení pšenice nastartovalo život na jiný level. Navíc jsem právě dočetla knihu „Život bez pšenice“ (v originále Wheat belly, vydáno 2011) amerického kardiologa Williama Davise. Davis pomáhá lidem nejen k prevenci, ale k úplnému odstranění srdečních chorob. A, jak se tvrdí na přebalu knihy, v jeho spíži nenajdete žádné buchty ani koblihy. V mé spíži a ledničce je také nenajdete, alespoň ne ty klasické, moučné.

Pšeničné břicho

Dříve bylo veliké břicho symbolem vysokého postavení, bohatství a úspěchu. Dneska může mít veliké břicho každý. Davis nazývá takové břicho břichem pšeničným. Na svědomí ho má totiž přebytek sacharidů v naší stravě, a mezi těmito sacharidy hraje prim právě pšenice. Pro někoho asi dosti nečekané. Vždyť přeci „celozrnný chléb je základem zdravé stravy“, se všude píše a říká… a v tom je právě ten problém.

Propagace nízkotučné stravy a tím pádem větší konzumace obilí přinesla obrovské zisky potravinářskému průmyslu. Zatímco naše zdraví úpí. Další, kdo si mastí posléze kapsu, jsou farmaceutické firmy. Masově totiž narůstá obezita, což vede k potřebě léčení cukrovky, srdečních chorob a dalších zdravotních důsledků obezity. A kruh se uzavírá.

Snad asi každý „někde“ slyšel nebo četl radu: Jezte celozrnné pečivo a konzumujte nízkotučné výrobky… Věřili byste, že tyto rady škodí Vašemu zdraví, ale co víc, budete-li se jimi systematicky řídit, mohou Vás přímo ohrožovat na životě? Ne, není to nadsázka.

Máte pneumatiku na břiše? Máte problém.

obesityPřebytečný tuk na břiše je mnohem nebezpečnější než tuk v oblasti hýždí a na nohách. Tento útrobní tuk totiž vykazuje zánětlivé signály a způsobuje zdravotní problémy.

Právě pšenice obsažená v jídle způsobuje nejčastěji nárůst břicha. Je to tím, že sacharid pšenice (konkrétně amylopektin A) se velice ochotně mění (metabolizuje) na jednoduchý cukr a ten se pak pohybuje ve zvýšené míře v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi zapříčiní vyplavení velkého množství inzulínu do krve. Všechno toto je fyziologické, dokud toho není moc. A těch sacharidů bývá moc. Tělo začíná být postupně necitlivé vůči inzulínu (inzulínová rezistence), což vede k cukrovce II. typu. Stav předcházející cukrovce se nazývá prediabetes a trpí jím (aniž by o tom všichni věděli) přibližně třetina dospělých lidí!

„Dříve byla cukrovka doménou privilegovaných, kteří nemuseli kvůli potravě lovit, obdělávat půdu nebo si jídlo sami chystat.“

Tloustnutí je nákladné pro všechny. Peníze použité na léčbu nemocí spojených s obezitou by mohly místo toho jít na léčení genetických poruch nebo třeba popálenin. Tloustnutí je ve většině případů zbytečné a dá se mu jednoduše předcházet!

Rozsáhlé zdravotní problémy spojené s konzumací pšenice

Problém dnešní (hybridní, zkřížené) pšenice je ten, že má jiné složení bílkovin než pšenice původní. Obsahuje více lepkových bílkovin, které:

 1. více provokují vznik celiakie (nesnášenlivosti lepku)
 2. více zvyšují krevní cukr.

Ze staré pšenice byste koblihu neupekli. Dnešní pšenice „jde na lopatu“ technologům (dobře se zpracovává), ovšem za cenu poškozování našeho zdraví.

koblihaNárůst celiakie v populaci jde ruku v ruce s nárůstem diabetu, autoimunitních chorob (Crohnova choroba, roztroušená skleróza), alergií. Celiaků je údajně mnohem více, než je jich diagnostikováno, tzn., že o své nemoci mnoho z nich neví (až 90% případů!!). Zajímavou informací je, že s celiakií jsou spojovány různé dermatititdy (kožní problémy), astma, lupus, revmatoidní artritida, chudokrevnost, nedostatky vitamínů a minerálních látek a další. Nabízí se tedy otázka:

Co všechno by se dalo vyřešit, vyloučením lepku ze stravy?

Máte-li totiž některou z uvedených „chorob“, co když jste „skrytí“ celiaci nebo jste přinejmenším citliví na lepek? Doporučuju každému zkusit vyloučit lepek (přinejmenším ten pšeničný) na čtyři týdny. A pak se uvidí. Mnoha lidem se výrazně uleví, většina zhubne, přestane být nafouklá…

Jen pro pořádek, lepek je obsažen kromě pšenice také v žitu a ječmenu. Někomu může dělat problém i bílkovina avenin, obsažená v ovsu.  Pšeničný lepek je nejagresivnější.

„Zařazením obilí do našich jídelníčků stoupl výskyt infekčních onemocnění a kostních chorob (osteoporóza), dětských nemocí a diabetu.“

Pšenice a nemoci srdce

Nebudu Vás zatěžovat detaily. Takže stručně. Nemoci srdce nejsou jen dílem tzv. vysokého cholesterolu, jsou způsobovány oxidací, glykací, záněty, malými LDL částicemi… a toto vše je aktivováno (hlavně pšeničnými) sacharidy!

Příčinou srdečních onemocnění jsou hlavně malé částice LDL (lipoproteiny). Existují i velké částice LDL, které jsou bez problému zachytávány játry. Malé LDL částice se zdržují déle v krevním řečišti a ulpívají více na vnitřním povrchu cév (tvorba aterosklerotického plátu). Jednoduše řečeno, čím více máme sacharidů ve stravě (a to hlavně z pšenice), tím více je v těle tvořeno škodlivých LDL malých částic.

„Farmaceutický průmysl přišel na to, že je výhodné a hlavně výnosné označovat tento jev jako vysoký cholesterol, který se lidem vysvětluje mnohem snáze. Přitom cholesterol jako takový má s aterosklerózou málo společného!“

Na aterosklerózu (zúžení tepen) má tedy výrazný vliv strava. Správné tuky ze stravy nemají vliv na ucpávání tepen! Naopak špatné tuky (ztužené tuky, rostlinné oleje s převahou omega-6, jako je třeba slunečnicový olej, ale i margaríny) podporují vznik aterosklerózy, protože působí na cévy zánětlivě.

Co tedy škodí našim cévám? Poničené rostlinné tuky (sladkosti, fast food), pšenice, mnoho jakýchkoliv sacharidů, průmyslově zpracované maso (párky, salámy a další uzeniny).

Nízkotučná dieta, kde samozřejmě dominují sacharidy (někde tu energii nahnat musíte), vede ke zvýšení škodlivých LDL částic a má tedy špatný vliv na naše cévy!

healthy foodŘešení? Nahraďte obilniny a jednoduché cukry zvýšeným příjmem zeleniny a správnými tuky. Pšenici (v té dnešní podobě) nejezte nejlépe vůbec.

„Jezte opravdové jídlo, ne průmyslově zpracované, herbicidy ošetřené, geneticky modifikované instantní produkty, plné kukuřičného sirupu, prodávané v křiklavých obalech s kreslenými postavičkami.“

Takže hlavně zeleninu, zeleninu a zeleninu, pak vejce, ryby a maso z volných chovů (jíte-li ho), ořechy, semena, avokádo, kokos, olivy, ovoce, případně malé množství luštěnin. Kousek hořké čokolády.

Nastavte si celoživotní imunitu vůči reklamám na nezdravé potraviny (což jsou veškeré reklamy na potraviny).

Pšenice a psychika – závislost, absťák, mámení

Konzumací pšenice se můžete dostat do začarovaného kruhu. Funguje totiž jako chuťový stimulant – chcete stále více!

Pšenice má do určité míry nadvládu nad naší psychikou. Při trávení vznikají morfinům podobné sloučeniny a po konzumaci tak dochází k mírné euforii.

Důkaz místo slibů

Abych udržela Vaši pozornost, dáme si pár konkrétních obrázků. Jsem na nich JÁ. I když si myslím, že není potřeba komentáře, krátký si neodpustím 🙂

Já s pšenicí. Všimněte si pšeničného obličeje. Mimo jiné.

pšeničná figura

Já bez pšenice. Mírná euforie na druhém obrázku není způsobena pšenicí, ale sluníčkem a pohybem na čerstvém vzduchu 😉 Zajímavé také je, že se na všech obrázcích směju. Porovnejte s předchozími obrázky.

 bezpšeničný obličej 2bezpšeničná figurabezpšeničný obličej

Vyloučit pšenici nestačí

Problém je, že se přejídáme sacharidy už od rána. Začínáme ráno cereáliemi, kukuřičnými lupínky, různými „zdravými“ křupavými kuličkami, „zdravým“ celozrnným pečivem… Není řešením vyměnit pšenici za podobné, rychle vstřebatelné sacharidy, jako je např. kukuřičný škrob. Řešením je nahradit obiloviny téměř zcela zeleninou a malým množstvím ovoce. V malém množství pak můžeme zařadit také rýži, brambory, jáhly, quinou, pohanku. V ještě menší míře pak žito a oves (nejste-li ovšem celiak!). K tomu přidejte zdravé tuky.

V druhém díle článku se podíváme na praktickou stránku věci, jak postupovat při vyloučení pšenice.

Rádi byste konečně změnili Váš životní styl nebo figuru a potřebujete pomocnou ruku?Neváhejte a kontaktujte mě. Jak píše Davis v knize Život bez pšenice: Připravte se na to, že budete zdraví!

Čtěte také: Po čem nejen tloustneme, ale jsme po tom i dementní

137 komentářů u „Po čem nejvíc tloustneme

 1. limonada

  A jak je to s kváskovým pečivem? Kvas přece většinu lepku zpracovává, peču domácí kváskový chléb s tím, že to má skutečně smysl, tak snad se uplně nemýlím. Nebo je řešením bezlepkové pečení?

  Zásadní problém je, čím pečivo nahradit. Pokud jde o mě, jsem schopná jíst k masu zeleninu,ráno jíst vejce bez chlebu, ale partner těžko. A je dost těžké fungovat v domácnosti s člověkem, co prostě jí běžná jídla a nechce to měnit, jak to řešit?
  Je fakt pěkný znát teorii, ale praxe je druhá věc, zvlášť když nejde jen o člověka samotného. Neodpustím si ani poznámku o tom, že prostě jíst bez lepku je nákladnější (mám to vyzkoušené měsíc a bylo to dost jsné=/).

  1. annajermarova Autor příspěvku

   limonada: kváskové pečivo (ideálně celožitné nebo špaldové) je určitě mnohem lepší variantou než nyní běžný pšenično-žitný chléb vyrobený pomocí droždí. I tak ho nedoporučuju jíst na denní bázi. Vyměnit pečivo za zeleninu není žádný problém a je to jen a jen o nastavení hlavy. Ale úplně chápu, že to nemusí být jednoduché, přesvědčit partnera. Proto si myslím, že jdete dobrou cestou (kváskový chléb), přimlouvám se ale spíše za žito nebo špaldu a spíše příležitostné použití.
   V druhém díle článku se podívám na některé praktické záležitosti, ostatní obiloviny atd.
   Finanční stránka – kvalitní jídlo je opravdu trochu dražší, ale když budete jíst dostatek zdravého tuku, nesníte tak velké množství potravin, protože vás lépe zasytí.

   1. Lucie

    Ale tak to přeci nefunguje – myslím, že minimálně třetina, možná i polovina lidí žije proto, aby jedla… To že vás něco zasytí na delší dobu neznamneá, že člověk bude méně jíst 🙂
    Jinak jsem chtěla k článku podotknout, že mluvíte celou dobu jen o pšenici, pak to vyznívá, že třeba žito, ječmen a ostatní obiloviny jsou zdravější a za všechno může jen pšenice – je to zavádějící…

    1. annajermarova Autor příspěvku

     Díky za reakci. Jak „to funguje“ je jedna věc, jak by mohlo (a lépe) – je druhá věc. Kdo vyzkoušel jíst zdravěji (tzn. více kvalitního tuku, dostatek bílkovin a mnohem mnohem méně sacharidů, s respektováním svého metabolického typu), dá mi jistě za pravdu, že požitek z jídla se dostává najednou na jinou úroveň. Dokážete si vychutnat přirozené potraviny. Já, jakožto proteinový typ, u kterých je jídlo téměř smyslem života 🙂 to mohu potvrdit! Prostě nastane komplexní změna a to i v chuťových preferencích.
     Opravdu si myslím, že je pšenice o trochu horší než třeba žito a další obiloviny a pseudoobiloviny. Co je ale nejhorší je ten klasický sortiment dnešních pšeničných výrobků. Za žito a ostatní obiloviny ale také příliš nelobbuju 🙂 jen se snažím poukázat na lepší a horší varianty.

  2. Jana

   já tak funguji již delší dobu a žádný problém v tom nevidím, manžel jí něco jiného než já a co, tak ať jí, co mu vyhovuje, ale já si také jím co vyhovuje mně.Vařím jemu a vařím sobě.

  3. Milena Božková

   Prosila bych o odpověď, jak je to se 100 procentním žít nám chlebem. Děkuji Božková

  4. Sona Mayer

   Ani kváskový chliieb vam nepomoze ku zdravsiemu zivotnemu stylu. Je tam predsa psenica , pripadne raž alebo špalda….ktoré jednoducho nie sú zdravé. Hlavne pšenica, ktorá je v jadre zlá kvôli kríženiu. Už to nie je ako za čias starého Egypta apod. Ja som tiež piekla rok pre rodinu kváskový chlieb, ale prestala som.
   Inak, je pravda, že bez pšenice je život oveľa nákladnejší: človek predsa nahradí lacnú pšenicu, určnú pre davy, ktoré nemyslia na zdravie, za plnohodnotné potraviny. Nazarábam „majland“, ale moje zdravie mi za to stojí. Ušetrím na iných veciach , napr. energiách, potrebách pre domácnosť, prípadne kupujem krmivo pre zvieratá, drogériu apod. vo veľkých baleniach…
   Ja som bola 3 roky na vegetariánstve, no prešla som na PALEO stravovanie bez múky a aj bieleho cukru. Už po 2 týždoch som odpuchla a cítim sa ľahšie, bez útlmov po obedňajšom jedle.Link:
   http://www.paleo.sk/problematicke-latky-v-potrave/gluten

 2. zrutik

  s cielom clanku aby si ludia uvedomili co je psenica zac sa plne stotoznujem, no kole mi oci niekolko „drobnosti“.

  z nich asi najviac ta, ze je ovos zaradeny medzi demonov s lepkom – nie je to tak. poctivy, normalne spracovany ovos (nie v tovarni kde sa spracovava aj psenica ci ine obylniny) nema lepok. prirodzene ho neobsahuje a ak sa napr. vo ovsenych vlockach, ci otrubach nejaky vyskytne tak je to kvoli kontaminacii pri spracovavani. potencionalny problem ovsa pre celiatikov este moze sposobit bielkovina ktoru obsahuje – avenin, ktory ale sposobuje problemy len vynimocne a stabilizovani celiatici s nim problemy obvykle nemaju.

  bolo by dobre spomenut to aj v clanku aby nedochadzalo k zbytocnemu demonizovaniu ovsu ako takeho – inak ovela zdravsej alternativy psenice.

 3. Ellen

  Uplne suhlasim. Ja osobne som vsetky druhy obilnin okrem ovsa a pohanky odstranila zo stravy. Zbavila som sa unavy, nafukovania a tuku najme v oblasti pasu. Okrem toho som sa zbavila mojich dlhorocnych gynekologickych problemov. Vrelo odpocuram skusit to. Napriem tomu mi chlieb velmi chyba – treba si vsak urcit priority – co je dolezitejsie? Ak si dam chlieb lebo neviem odolat tak sa mi chce spat dalsie 3 dni…stoji to za to?

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Zmíním v druhém díle článku. Špalda je lepší variantou klasické pšenice. Opět ale nedoporučuju jíst na denní bázi. Celozrnný špaldový kváskový chléb – jedna z nejlepších variant. Ale… dejte přednost zelenině, kdykoliv to půjde.

 4. Arnostovi

  Pěkné shrnutí. Hezké fotky 😉
  Největší problém s pšenicí je, že je jí jednoduše moc – a ve většině nejdostupnějšich potravin. Problémem je i její zpracování – kde při vymletí na bílou mouku tam opravdu nic moc užitečného pro tělo už nezůstane. Nehledě na to, že velké množství lidí má pocit, že má dost zeleniny, když dostane plátek rajčete na talíř k šesti knedlíkům….
  Moje doporučení je: Pokud vyloženě nejste celiatiky – alespoň ty obiloviny omezte, nahraďte bílou pšenici a „jako“ celozrné třeba ovsem, žitem (ideálně z kameného mlýna…)
  Ale než si to usnadníte – schálně si udělejte zkoušku zda těch pár dnů či týdnů bez pšenice vydržíte – a zkuste vypátrat potraviny, které by vám ji mohli nahradit. Třeba zjistíte, že vám takováhle jídla chutnají víc.
  Hodně radosti při objevování.
  Michal

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Moc hezký názor, Michale. Ztotožňuji se. Je to hlavně o změně způsobu myšlení, troše experimentování a nacházení vlastní cesty.

 5. Katka

  Článek se mi moc líbí. Přiznám se, že rozhodně nejsem vzorný následovník zdravé stravy (během čtení článku jsem cumlala narozeninovou čokoládku), ale dělám malé krůčky. Přílohu jsem vyměnila za zeleninu a i takováhle drobnost nese po zdravotní stránce své ovoce. Navíc mám rychleji uvařeno, protože ukrojit plátek čínského zelí je prostě rychlejší, než klohnit knedlík (a rozhodně to vyjde levněji).
  Dík moc za fajn motivační článek. 🙂

  P.S. konečně dostatek obrázků 🙂

   1. ladyzaba

    Musím rozporovat to s tou čokoládou. Pojďme si to podrobněji vysvětlit.
    Pro začátek se dohodněme, že se bavíme jen o poctivé kvalitní čokoládě. Ta může obsahovat pouze kakaovou hmotu (kakao a kakaové máslo), cukr, mléko a případně různé přísady, jako je koření (vanilka, pepř, chilli…) nebo cokoli dalšího, co je jako přísada inzerováno (sůl, oříšky, ovoce). Nebavíme se tedy o ničem, v čem jsou přidány jiné tuky, lískooříšková pasta a tak dále.
    Když se podíváte, kolikaprocentní čokoláda je, dozvíte se, kolik procent tabulky tvoří kakaová hmota, čili kakao a kakaové máslo dohromady. Je předepsáno, že hořká čokoláda musí této kakaové hmoty obsahovat alespoň 35 %, mléčná alespoň 25 %. Budeme-li pro jednoduchost mluvit jen o neochucených mléčných a hořkých čokoládách, znamená to, že v případě hořké čokolády je zbytek do 100 % jen a jen cukr, zatímco v případě mléčné je to cukr a sušené mléko. V mléčné čokoládě přitom toho mléka bývá okolo 20 %.
    Takže pokud si vezmete dejme tomu 65% mléčnou čokoládu, je v ní 65 % kakaové hmoty, cca 20 % mléka a na cukr nám tak zbude nějakých 15 %. V 65% hořké čokoládě toho cukru bude celých 35 %. Na to, aby tolik cukru bylo v mléčné čokoládě, by musela obsahovat jen 45 % kakaové hmoty. A na to, aby ho v té hořké bylo tak málo, jako v 65% mléčné, by ta hořká musela obsahovat 85 % kakaové hmoty (což už není pro každého poživatelné).
    Pokud i takový časopis, jako je d-Test, napíše, že „Převažující složkou v mléčné čokoládě je vždy cukr, u kvalitní čokolády hořké může být na prvním místě kakaová sušina.“, je to skutečně smutné, protože to jednoduše není pravda :-(. Skutečnost je taková, že v obou druzích čokolády může být převažující složkou cukr, a v obou druzích může být převažující složkou kakaová sušina. Záleží na výrobci a druhu čokolády.
    Problém s mléčnou čokoládou tedy není v tom, že by to z principu byl humus, jak se s oblibou tvrdí prakticky všude, kde se řeší zdravá výživa. Problém je jinde a je v zásadě trojí:
    1) Pro někoho je problém právě to mléko jako takové, ať už proto, že mu dělá zle, nebo proto, že jeho použití z nějakého důvodu považuje za neetické; pak není co řešit, mléčná čokoláda je pro něho prostě nepřijatelná a já se s ním nehádám.
    2) Mléčné čokolády jsou mnohem oblíbenější, proto mnohem víc svádějí ke zlevňování a šizení různými náhražkami. Rozhodně najdete víc mléčných čokolád nadopovaných palmovým olejem a lískooříškovou pastou než kolik je takových mezi hořkými.
    3) I renomovaní čokolatiéři vyrábějí mnohem víc druhů hořkých čokolád (a to i přesto, že i gurmáni ochotní si připlatit za kvalitu konzumují více kvalitních mléčných než kvalitních hořkých čokolád).
    Body 2) a 3) dohromady způsobují, že sehnat kvalitní mléčnou čokoládu je bohužel výrazně těžší než sehnat kvalitní hořkou.
    Abychom si to shrnuli:
    1) NENÍ PRAVDA, že mléčná čokoláda je humus; z hlediska obsahu cukru je na tom mléčná čokoláda výrazně lépe než hořká se stejným obsahem kakaové hmoty.
    2) Koupit kvalitní mléčnou čokoládu vás bude stát VÝRAZNĚ VÍCE ÚSILÍ, než koupit kvalitní hořkou.

    P. S. Pokud se chcete zcela vyhnout cukru i mléku, můžete si koupit dokonce 100% čokoládu. A existuje i mléčná čokoláda bez přidaného cukru (a bez náhradních sladidel), která obsahuje prostě jen kakaovou hmotu a mléko (nějaký cukr v ní i tak bude, protože je v tom mléku).

 6. Flowerie

  Dobrý den,
  jelikož jsem nikdy neměla problémy s trávením ani váhou, takové věci jsem neřešila. Rozhodně vám ale věřím, něco na tom pravdy bude. Přemýšlím teď o tom, že bych prozatím alespoň omezila pečivo, ačkoliv nevím, jestli to u nás bude možné. Moc ráda peču a oba s mužem milujeme to, co upeču. Navíc mám pocit, že bych musela sníst půl kila mrkve, abych se k večeři zasytila místo krajíce chleba.
  Další problém se nabízí ale hned v blízké budoucnosti. Máme malé miminko, které je zatím pouze kojeno. Příkrmy jí budu připravovat sama ze zeleniny a později masa i ovoce, vše se chystám upravovat v páře. Co ale až začne chodit do školky a školy? Stejně bude dostávat k obědu těstoviny, knedlíky atd atd.
  Lidi se ničí a už to není hezké 🙁
  L.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Krásný den! Omezit pečivo jistě možné je. Péct se dá i z mandlové, ořechové nebo kokosové mouky. Jako zeleninu doporučuju spíše něco jiného než mrkev (a další kořenovou zeleninu), ta je plná sacharidů a tedy vyvolává následný hlad, když jí sníte hodně.
   Zkuste dělat malé krůčky a bude to fajn 😉 postupně si zvyknou i ostatní členové rodiny. Držím palce!
   Problém školek a škol asi nikdy nevyřešíme tak, jak bychom rádi, ale určité kroky ke zlepšení jsou možné. K tomuto tématu doporučuju sledovat činnost Margit Slimákové, např. zde: http://www.margit.cz/tag/deti/
   AJ

 7. Michellka

  Musím naprosto souhlasit s článkem. Já jsem letitý vegetarián a jedla jsem podle mého přesvědčení dost zdravě a pravidelně. BMI mám v normálu, zdraví vcelku taky, hýbu se často a pravidelně. Jen jsem chtěla ještě neco málo zhubnout. Nikdy jsem neměla problém s trávením pšenice nebo sacharidů, alespoň žádný o kterém bych tušila.
  Pak jsem objevila Ferisovu dietu z knihy Čtyřhodinové tělo a rozhodla se ji vyzkoušet. Princip je v tom, že se nesmí jíst žádné bílé škroby (brambory, těstoviny, pečivo…), ani ovoce a samozřejmě ani sladkosti. Sacharidy se přijímají jen ze zeleniny a luštěnin. Z mléčných výrobků je povolený jen cottage. Jendou za týden je pak povolen úplně volný den kdy se může jíst cokoli.
  Nejdřív jsem si myslela, že to dlouho nevydržím, že budu mít hlad a nebudu vědět co jíst. Opak byl pravdou. Své snídaně jogurt + vločky jsem vyměnila za vejce + veg. salám + zelenina a trochu fazolí. K obědu mívám místo dřívějšího kuskusu například květákové kari s tofu nebo čočku a k večeři místo pečiva se sýrem mám zelené fazolové lusky s cottage. Na svačinu domácí proteinové kuličky, cizrnové sušenky nebo oříšky. Porce mám královské, nemusím počítat žádné kalorie a vůbec nemám hlad! Ale co jsem vážně nečekala, je že se mi upravilo zažívání a ze dne na den zmizely chronické problémy s pálením žáhy. Také i při zvýšené konzumaci luštěnin (fazole, čočka, hrášek…) netrpím vůbec nadýmáním. Výborně se mi spí, mám spoustu energie a za měsíc jsem zhubla 2 kg tuku (už před tím jsem byla hubená, takže je to docela dost.) Ve dnech volna jsem nejdříve měla tendenci jíst kde co, zákusky u babiček a podobně, ale následné celodení bolesti břicha mě přesvědčili o tom, že tudy cesta taky nevede a raději si teď dopřávám třeba ovoce nebo více oříšků v čokoládě. Tenhle způsob stravování mě naprosto dostal a místo časově omezeného způsobu stravování se z toho vyklubal životní styl, který mi velmi vyhovuje.
  A rozhodně si nemyslím že bych nyní utratila více za potraviny. Konzerva fazolí, vejce, sáček čočky, sezóní nebo mražená zelenina zase tak drahé nejsou. Kdo chce způsob si najde…

  1. Baboss

   Michellko mohu poprosit o recept na domaci proteinové kuličky a cizrnové placičky? Děkuji Petr.

  2. Honza

   Dobrý den, jenom bych se chtěl zeptat na knihu Čtyřhodinové tělo. Není náhodou překládaná z angličtiny? kde cottage chesse neznamená cottage, tak jak ho známe – nízkotučný sýr v kelímku, ale v anglicky mluvících zemích je tak označován tvaroh. Váš jídelníček mi připomíná stravování podle krevních skupiny, konkrétně pro 0+

   Honza

   1. annajermarova Autor příspěvku

    Dobrý den, knihu 4h tělo jsem četla někdy loni. Tim Ferriss je blázen (v dobrém slova smyslu :). Souvislosti výživy a krevních skupin rozhodně nezatracuji, mám s tím určité zkušenosti a je pravda, že strava doporučovaná pro krevní skupinu 0 je nejpodobnější výživě, kterou doporučuji, tedy primal stravování (vždy s úpravou podle individuality!). AJ

 8. Světla

  Moc pěkný a zajímavý článek.
  Sama se řídím podle primal protokolu teprve chvilku – asi půl roku.
  Před nedávnem mě uchvátila kniha Optimální dieta J.Kwasniewskeho. Kromě toho že měl s výživou při vyloučení sacharidů velké úspěchy mě zaujalo to, že byl systémem téměř umlčen a nikdy jeho názory nepronikly k širší veřejnosti… Ostatně na stejném principu pracují SCD, GAPS, Paleo/Primal…
  Můj muž je stále ještě „zrnožrout“ a někdy je příprava jídla trochu složitější, ale zvládnout se to dá. Někdy to řeším tak že si na pár dní dopředu upeču kousek masa a zeleninu si dávám čerstvou a nebo když dělám například guláš, svou porci si oddělám před zahuštěním jíškou.
  A co se týká vlivu na psychiku – sama na sobě pozoruju že jsem odvážnější, bojovnější s míň nervozní.

  Takže pokud to jde, opravdu zkuste mouku alespoň na čas vynechat a uvidíte jestli to zato stálo.
  Světla

 9. Martina

  Ano Anno, pšenici vyloučit opravdu nestačí. Dva roky držíme dietu po zjištění celiakie a ze začátku jsem se radovala,že zhubnu, bohužel opak byl pravdou. Pečivo pečeme bezlepkové, těstoviny jsme museli nahradit kukuřičnými nebo rýžovými, variant je opravdu hodně – díky Bohu v dnešní době.
  Bude to znít asi divně,ale dieta mi nevadí, spíš naopak…vyřadili jsme spoustu sladkostí,nezdravých potravin a objevili úplně nové potraviny jako quinou, jáhly atd. Bohužel stále ještě konzumujeme přebytek sacharidů i bez pečiva. Je to jen o vůli a času co člověk nad tím stráví….a já věřím,že váha půjde dolů.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Martino, máte pravdu, i bezlepkové obiloviny je potřeba jíst mnohem méně. O to více navýšit správné tuky a mělo by to jít. Držím palce!

 10. Jana

  Krásný den, mám malý dotázek a zatím mi s ním nikdo nebyl schopný poradit. Ráda bych se zřekla naprosté většiny pečiva (uzeniny, smažené nejím), ale zeleninou ho plně nahradit nemůžu. Když jí sním víc než trochu – tak mě buď ošklivě nadýmá či spíše po ní mám křeče v žaludku a zvracím. Vařená a dušená zelenina mi to nedělá, nicméně tou se vše nahradit nedá. Testy u lékaře nic nevysvětlily a jen mi řekl, ať holt syrovou zeleninu nejím 🙁
  Jana

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Jani, držela bych se té lehce zpracované zeleniny (ideálně blanšírované). Dá to více práce, ale nahradí Vám to většinu obilovin i tak, připravujte ji ve větších objemech. Když už, tak se zaměřte na rýži, jáhly, pohanku, ale převahu sacharidů přijímejte v podobě zeleniny.

 11. Ondra

  Máte prosím nějaké odkazy na studie, které by to dokazovaly ?
  Doporučujete nahradit sacharidy bílkovinami, zeleninou atd. Ale pro většinu lidí je to skrze denzitu stravy naprosto vyloučené. Sacharidy tvoří cca 60% jídelníčku běžné populace, ale takovéto množství nahradit výše zmíněnými potravinami je dosti obtížné. Navíc nadměrná konzumace bílkovin s sebou nese další rizika ….

  1. Arnostovi

   V knížce „Život bez pšenice“ jsou odkazy na opravdu velké množství studií. Chvílemi připomíná až disertační práci. Je vidět, že autor je lékař a ví, že je dobré svá tvrzení o něco opřít.
   Právě to že většinu jídelíčku běžné populace tvoří sacharidy (co si budem povídat- chleba, houska, rohlík, knedlík…) a zbytek živočišné bílkoviny je ten problém… Podívejte se na zdravý talíř.

  2. annajermarova Autor příspěvku

   Ondra: Pozor, aby nedošlo k mýlce, sacharidy z obilovin doporučuju nahradit zeleninou, zbytek nahradit spíše zdravými TUKY. Bílkoviny není potřeba nějak zásadně navyšovat. To, co tvoří jídelníček běžné populace, si troufám říct, je právě to špatné. Zda je obtížné udělat změnu, to si musí každý posoudit sám, zda mu za to stojí jeho zdraví. Ale rozumím, jak to myslíte, nějaké úsilí to prostě stojí.

 12. Mima

  A co ty pufovane ryzove chlebicky?? /tzv. polystyren 🙂 Vim si predstavit, ze bych to jedla misto chleba, ale je to zdravy?

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Pufované chlebíčky mají závratný glykemický index, není to nic extra hodnotného a proto je nedoporučuju. Leda výjimečně v kombinaci s tukem a/nebo bílkovinou. Nejlepší je přecvaknout v přemýšlení ohledně pečiva a toho, že ho potřebujeme. Nepotřebujeme.

   1. Eva

    Zdravim Vas vsechny. Velmi zajimava diskuse i clanek 🙂 Prave jsem se vratila po mesici v Indonesii. Normalne pecivu moc nedam, max tak chleba. Ale pecivo mi strasne chybelo po tom mesici. Tam to proste neni soucasti zivota. Jen pro turisty a jak vime, vetsinou je ve svete pecivo ciste bile, jako vata, nasladle, takove by ani Cesi nejedli, my mame super pecivo 🙂 Nicmene tato zkusenost me donutila premyslet o tom, ze nekde ziji bez peciva, takze to asi jde 🙂 Zhubla jsem tam, taky jsem nejedla zadne cukry, ono v tom hicu na to neni chut. Dalsi co jsem nejedla, jsou mlecne vyrobky, to take nevedou a kdyz, nestoji to za moc, opet spis pro turisty. Takze nevim, co konkretne zpusobilo, ze jsem se „vyfoukla“ (na vahu jen 2kg, spise objemove). Kazdopadne primelo me to o tom premyslet. Zakladem jejich kuchyne je ryze, oni ji i snidaji.

 13. jv3

  Na obranu pšenice a moderného poľnohospodárstva treba napísať, že len vďaka nim si tu vypisujeme a užívame tieto vymoženosti. Len vďaka tomu sa uvoľnilo dostatočné množstvo ľudí, ktorí sa mohli starať o niečo iné, ako o výrobu potravín čo umožnilo zrýchlenie celkového rozvoja. Platí to dodnes. Predstavte si, že by všetci zavrhli pšenicu a chceli sa živiť zeleninou a tým všetkým, čo dopočujete, čo myslíte pre koľkých by sa ušlo a to ani tú nechcete z veľkovýroby, čo by asi všetci tí ľudia jedli?!?
  Ale máte pravdu v jednom a to, že väčšina ľudí s problémami s váhou a „únavovým syndrómom“ sa prejedá sacharidmi. Zabúda sa na zlaté pravidlo Všetkého s mierou. Aj pšenice aj zeleniny.
  Platí to samozrejme pre zdravých ľudí.

  1. Arnostovi

   🙂 Hned jsem si vzpomněl na Pelíšky, plastové skleničky a Stelu Zázvorkovou jak říká, že skláři nebudou mít co žrát.

   Mimochodem moderní způsob zpracování obilí kritizovala už Marie Úlehlová Tilschová v knize česká strava lidová z roku 1945. A zajímavě popisuje jak k tomu došlo. Rozhodně ne proto, že by to bylo pro lidi zdravější.

 14. Jana

  Díky za článek, je to velice zajímavé, sama nejím maso a minimální množství mléčných výrobků, ale na břiše mám stále nějaký tuk.. takže se pokusím ze stravy pšenici vyloučit. Skoro to ale vypadá, že za všechny problémy může pšenice.. A co nadměrná konzumace masa a mléčných výrobků? Co říkáte na knihu Čínská studie?

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Pšenice určitě nemůže za všechno, ale může souviset s lecčím. Spíš takto bych to chápala.
   Nadměrná konzumace masa a mléčných výrobků – pro každého znamená něco jiného (souvisí to také s metabolickým typem jedince), takto jednoduše nelze zodpovědět. Snad jen, že u živočišných výrobků, čím více jich konzumujeme, tím více bychom měli dbát na jejich kvalitu (ideálně bio).
   Čínská studie je v knize (Život bez pšenice), ale nejen tam, dosti zpochybněna a jsou ukázány její nedostatky (především selektivní interpretace dat panem Campbellem).

 15. Majka

  Ahojte,
  chcem sa spytat, ci nemate s tym niekto skusenosti, drzim take paleo uz pol roka – teda nejem muku a cukor – sacharidy prijimam len zo zeleniny, ovocie obcas a minimalne, jem mliecne produkty (najma fermentovane – tvaroh, bryndza, tvrde syry, cottage cheesse, mlieko nepijem, jogurt minimalne mnozstvo), maso, ryby, vajcia, zdrave tuky, orechy, zeleninu. Citim sa skvele, jasne, ze som schudla, zdravotne vyborne stav, problemom vsak je, ze odkedy som sa zacala takto stravovat, uz 6 mesiacov som nedostala menstruaciu. Mate s tym, zeny, skusenosti? Vdaka za kazdu radu 🙂

  1. Majka

   Inak, zrovna dnes som to porusila, a rano som si dala vianocku a normalnu cokoladu, a cely den mi je z toho zle… 😀 strasne mi kruti creva! 😀 uz nikdy viac! 😀

  2. annajermarova Autor příspěvku

   Bylo by potřeba znát Váš celkový zdravotní stav. Je možné, že Vám klesl tělesný tuk příliš dolů. Mnoho sportovkyň, například, nemá menstruaci, z důvodu velice nízkého procenta tělesného tuku. Nedokážu erudovaně říct, nakolik to vadí.

 16. Majka

  treba všetko s mierou, bude to fungovať. Naše telo je na všetko nastavené a hlavne fyzický pohyb, to znamená , že chôdza, chôdza , chôdza a máte vyhraté.

 17. MACHÁČEK

  PÍŠETE SAMÉ BLUDY, MADAM, A JEŠTĚ SE NAZÝVÁTE „SPECIALISTKOU NA VÝŽIVU“. VYNECHAT OBILOVINY A NAHRADIT JE POUZE ZELENINOU? VAŠE PANIKA Z PŠENICE SVĚDČÍ SPÍŠ O TOM, ŽE JSTE NEMOCNÁ NEBO TLUSTÁ. DO JÍDELNÍČKU NORMÁLNÍHO ZDRAVÉHO ČLOVĚKA PŠENICE PROSTĚ TAKY PATŘÍ. PŠENICE NEZNAMENÁ JEN BÍLOU MOUKU, ALE TAKÉ MOUKU CELOZRNNOU, BULGUR APOD., A TO JE POTRAVINA VELMI ZDRAVÁ, HODNOTNÁ A TAKY CHUTNÁ. CHCETE-LI DÁVAT RADY, TAK NEJDŘÍVE POŘÁDNĚ STUDUJTE. VYNECHÁVÁNÍ NORMÁLNÍCH POTRAVIN Z JÍDELNÍČKU VEDE TAK AKORÁT K ORTHOREXII, ANOREXII A DALŠÍM PORUCHÁM PŘÍJMU POTRAVY. PANIKA A STRES Z JÍDLA JSOU ČASTO MNOHEM HORŠÍM ZABIJÁKEM NEŽ PŘÍLEŽITOSTNĚ SNĚDENÝ KOUSEK BUCHTY Z BÍLÉ MOUKY. NEJLEPŠÍ JE VŽDYCKY PESTROST A STŘÍDMOST V JÍDLE, POHYB A DOBRÁ NÁLADA – PŘI TAKOVÉ KOMBINACI JE LIDSKÉMU ORGANISMU NEJLÍP.

  1. Michal A.

   Ano pestrá strava je důležitá. Nicméně bílou mouku kritizují někteří specialisté na výživu již od padesátých let. Osobně mě tedy taky občas kousek buchty nezabije, ale o celiakii jste již aspoň slyšel? Největší problém je, že se jí obilovin prostě moc a staly se v podstatě hlavní složkou stravy. Také se tvrdí jak jsou zdravé a bez nich to nejde (což se tvrdí mimochodem i o mléce, na které má manželka alergii). Mimochodem četl jste někdy co za zlepšovadla je dnes přidáváno do mouky? Jak jsou dnes vyráběny potraviny? Jistě víte, že obilniny dnes používané, jsou vyšlechtěné v první řadě tak, aby je pokud možno nejedli brouci, plísně, měly velké výnosy na hektar…
   Víte co, investujte 300Kč a tu knížku „Život bez pšenice“ si kupte. Aspoň budete mít námět na zamyšlení a rozšíříte si obzory.
   A vypněte si CAPS LOCK. Je to otravné. Nebo se právě učíte číst a psát genetickou metodou? 🙂

  2. Greta

   Dávám Vám za pravdu.Myslím,že by se mělo jíst vše a s mírou.Znám několik lidí co mají přes 90 let a co ti snědli buchet ,chleba,rohlíků,masa.Mívali doma prasata drůbež,zkrátka hospodářství.Já sama také fyzicky pracuji a neumím si představit jíst,jak paní doporučuje.Peču domácí kváskový chleba s podílem žita a pšenice 2:1.Takovou dietu bych nezvládla.Mám vyzkoušené jíst jen tolik co mé tělo spálí.Když vidím,že začínám přibírat a to v zimě,tak jím méně.Když se pracuje na poli,tak musím přidat.Bude mi 60 ,nikdy jsem diety nedžela a moje váha se pohybuje kolem 54 kg.při výšce 157 cm.V mládí jsem mívala kolem 48 kg.Byly malé děti a dřina na hospodářství.Netajím se,že jsem měla minulý týden nesnesitelnou chuť na špek-co se s ním prošpikovává maso.Uplně mně to nutilo chodit do lednice a ukusovat.Jen tak bez chleba.Bylo to pouze jeden den a šmitec.Nic mi už neříká i kdyby ho bylo v lednici kilo.Vždyť ta zelenina je taky nezdravá-samá chemie i doma- nepostříkáte-nemáte.Loni jsem přišla o 30 kg rajčat.Jednou je nezdravé mléko,a mléčné výrobky,maso červené,vepřové,pšenice,žito,a můžeme pokračovat co vše již bylo nezdravé.Miluji chleba se sádlem a s cibulí,bůček pěkně upečený,kachničku,se zelím a knedlík.Když si tělo řekne,tak i zamlsám.Vše jen s mírou!Vím,že jím tedy nezdravě.Mého švagra tchán se dožil 103let.Ptala jsem se,co vždy jedl.Budete se divit.SAMÉ NEZDRAVÉ VĚCI!!!!!!!Tím nechci někoho navádět,aby to dělal taky,ale co je moc,to je moc…….

 18. Pingback: Po čem nejvíc tloustneme II – jak se vzdát obilovin | Anna Jermářová

 19. Pingback: 10 tipů pro zimu bez nemocí | Anna Jermářová

 20. Míša

  Ahoj, já jsem před půl rokem zhruba najela na primal paleo, dřív jsem jedla hodně těstoviny, pečivo, ačkoli vše celozrnné, ovesné vločky atd… Myslela jsem že to bude moje smrt to vysadit a že mi to bude chybět, ale nechybí, od tý doby jsem zhubla skoro 10kg, téměř nebyla nemocná… Mám dysfunkci štítné žlázy a léky mi nezabírají, nějak se to nelepší. Občas když si dám pečivo ( 1 za 2 měsíce cca) tak je mi po něm divně, mám průjem… Začínám si myslet jestli nemám celiakii a s tím související dysfunkci štítné žlázy, protože moje sestra to má odmalička, je možný že i já můžu mít nějakou intoleranci na lepek? Jinak díky za skvělé články, hlavně ten o pšenici, je to bohužel stále v tomhle státě kontroverzní téma a spousta lidí kolem mě na mě kouká jako na ufona, když začnu mluvit o tom jak je pšenice a lepek pro nás škodlivý:d No ale co naděláme:)
  Pěkný den
  M

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Ahoj Míšo, jestli máš po pečivu průjem, tak ho opravdu nejez. Můžeš mít třeba částečnou nesnášenlivost lepku, stopro by to potvrdily jen testy (a biopsie). Ale ono fakt mnohdy stačí to prostě vyloučit 🙂 Další postup ohledně štítné žlázy je v rukou lékaře, ale vyloučení pšenice, si myslím, může jen a jen pomoct. Pěkný den!

 21. Katy

  Ahoj,máme minipivovar a je dost těžké neochutnat naše pivko, ale nejsem pivař.Před pár lety jsem zjistila,že když si dám víc jak malé pivo, k ránu mám křeče v břiše a průjem.Také jsem přibrala, nemohla jsem se zbavit bříška i když jsem cvičila ….a tak jsem pivo skoro úplně přestala pít.Zhubla jsem a nejsem oteklá. Ještě musím víc omezit pečivo i když peču kváskový chléb,jím jen celozrnné, ani na něj nemám poslední dobou chuť.Jinak moje matka má celiakii v pokročilém stavu nedržela dietu, ale už jí drží a vypadá mnohem líp.

  1. jana

   dobry den ,tak k tomu pivu musim neco napsat-kdyz jsem byla mladsi tak jsem pivo pila jen proto ze ho pili druzi,ted je me 55let a piji pivo asi 3x -5x denne 3-4piva. a cvicim ,vazim si jidlo …mam 170cm a vazim 64kg. ale to brisko ,to mi hooodne porostlo,pripadam si jako ve 4mesici a jsem porad nafoukla …dcera neco rikala o psenici ,a sama ma knihu o ni ,a dodrzuje jidlo ,brisko nema ,je krasne plocha a moc pekna . neco na tom na 100 proc .bude. musim nepit pivo a vubec omezit nebo zrusit psenici . jana

 22. Pingback: Jím zdravě, cvičím, ale nehubnu! Jak to? | Anna Jermářová

 23. Jana Dobruská

  Tyto řeči jsou velice zajímavé, o pšenici je celé hafo názorů. Nikdo se ale nezmínil o naší slinivce která už od pravěku má nastavenou cirkulaci na zimní a letní stravu. zpracování tuků a škrobů a cukrů. Škroby mají různou velikost molekul a ty ovlivňují stravitelnost v určitém období. Takže jednoduché rozdělení jídel na zimu a léto v zimě už od pravěku jedli lidé maso a tuky bez škrobů a cukrů. a v létě se postupně jak příroda dovolila přidávala jiná strava jak přibývala v přírodě a postupně se vynechávalo maso a přidávalo se jarní příležitostní produkty co se našlo a urodilo. Přirozený cukr v ovoci a zelenině. V zimním období se má více jíst rýže ta má malé molekuly škrobu a tu nám natráví už slina v ústech (proto se má více kousat). Naše slinivka má režim na trávení masa a tuků a neumí při tom rozkládat těžké molekuly škrobů. až postupně když na poli dozrávají jahody tak se naše slinivka orientuje na štěpení škrobů a cukrů. a v té době měníme jídelníček na příjem sladkého ovoce a více zeleniny a to je možnost i přejít syrovou stravu ve formě zeleniny a ovoce a v této době se může i mouka a k podzimu i brambory , mimo jiné brambory mají největší molekuly škrobu a proto jsou na zimu nevhodná příloha. Zimní režim slinivky začíná, když dozrávají jablka. Prostě naše příroda nám dává pokyny kdy co jíst aby nám to neškodilo. Je na nás jak posloucháme své tělo a přírodu. To je vše co k tomu můžu dodat sama jsem si to vyzkoušela a řídím se touto poučkou přírody. I v reakcích jsem se všimla kusých reakcí od lidiček když, pozorně čteme co lidičky napsali tak jsou tam částečné poznatky o těchto zkušenostech. jana dodo

 24. Alča

  Jani, o tomto názoru jsem slyšela již dříve, existuje určitě i literatura, která se tímto tematem zabývá. Můžete mi ji doporučit?
  Snažím se, ale moc se mi nedaří, zavádět zdravější stravování. Probém je, že nejstarší dcera odmítá jíst prakticky jakoukoli zeleninu, ovoce nejí vůbec. Celozrnné pečivo dá, ale nepřejí se. Chleba má raději nežli bílé pečivo. Ale prahne po sladkém….. Mohla by jíst jen to. Ale pozor, ovocné knedlíky, ty nesní. nějak si nevím rady, co s tím.
  V zimním období vařím k večeři často polévku, buď zeleninový vývar nebo masový vývar. Uz začala vybírat zeleninu a dokonce i maso… Je krevní skupina B. Je pravdou, že u nás se sní pečiva hodně. Obvykle odpolední svačina a večeře. Potřebovala bych více inspirace a receptů, abych se vymanila ze zaběhnutých kolejí. Měla byste nějaké? Děkuji

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Alčo, plno bezvadných receptů najdete například u Metly: http://mmetla.wordpress.com/recepty/ nebo u Veselé Borůvky: http://www.veseleboruvky.cz/.
   Já osobně doporučuji nesnažit se potraviny tzv. nahrazovat (nahrazovat třeba chleba něčím „jakochleba“ bez mouky), ale spíše si (alespoň částečně) odvyknout. Není nutné mazat něco na chleba, dá se i přikusovat zelenina. Fakt je to jen o zvyku. A občasný, třeba 1x týdně zařazený kváskový chléb, je bez problémů 😉
   K dceři: zkusila bych zařadit více bílkovin a hlavně přirozeného tuku, máslo, avokádo, olivový olej, jogurty tučnější… prahnutí po sladkém bude menší – držím moc palce! Jinak polévky jsou skvělá volba!
   Ať se daří, A.

 25. Aleš V.

  Dobrý den,

  děkuji Vám za zajímavý článek. Jelikož se z každého článku snažím poučit a najít v něm nové informace, snažím se v něm také najít protipól, který hledám kritickým pohledem.

  Proto nemohu oponovat. Váš článek je založený na vyjmutí pšenice ze stravy jedince atd. Popisujete průběh fyziologických funkcí v případě požití sacharidu – reakce inzulínu atd. Ovšem já si myslím, že to o čem píšete patří především na lidi, kteří jsou schopni ráno k snídani sníst 3 rohlíky (v lepším případě cereální, než bílé) během dne si dají sladké pečivo, počínaje koblihem, přes anglické housky „na chuť“ atp. K večeři je pak fantasie také nepřepadne, tak si udělají zase chleba se šunkou nebo rohlík jako přílohu k polévce či párku atp. A tento režim praktikují cca 3-4x týdně. Nechce se mi věřit, že to co popisujete platí na člověka, který si dá 2-3x týdně k snídaně nebo k večeři celozrnné pečivo, k tomu zeleninu nebo ovoce, přes oběd sní lehká jídla typu rizotto, jáhly se zeleninou/masem, kuskus se zeleninou/masem atd. Myslím, že pokud se člověk tím celozrnným pečivem vyloženě necpe, tedy jí ho opravdu 1-2 maximálně 3x jen k snídani nebo jen k večeři, tak tím prostě nic nezkazí a vyloženě si tím žádnou chorobu nezpůsobí. Prostě, „všeho s mírou“..

  Souhlasíte? Díky za odpověď.

  Aleš V.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Aleši, částečně souhlasím. Jen u některých lidí bych byla mnohem, mnohem přísnější. A navíc by to pečivo mělo být kváskové a k tomu lépe ze špaldy či celožitné kváskové. Náročnější na sehnání, ale dá se. Já volím raději cestu (téměř) absolutního vyloučení. V jednoduchosti je krása 😉 a mimochodem, někteří lidé, kteří zkusili vyloučit obilí úplně třeba na tři týdny se k němu už ani nechtějí vracet, protože se jim zdraví natolik zlepšilo, že ani netušili, že to jde.
   A.

 26. Marí

  Slečna má lehce omezený pohled na problematiku věci. Je patrné, že si přečetla jednu knihu o pšenici a nezná žádné souvislosti. V článku je uváděno, že pšenice se nemá konzumovat, jelikož je ošetřována pesticidy a má vysoký glykemický index. S glykemickým indexem bych ještě souhlasila, nicméně existuje spousta potravin s vysokým GI (brambory, kukuřice, převážná část ovoce, proso – jáhly atd.). Doporučuji konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem v rozumném množství, jelikož tělo není schopno fungovat zdravě bez polysacharidů.
  Tíží mne popisování dnešní pšenice. V dnešní době téměř všechny zemědělské plodiny jsou šlechtěné na vyšší výnos, odolnosti nebo toleranci vůči chorobám a škůdcům, výkyvům počasí atd. Toto se děje v důsledku tlaku společnosti a nárůstu obyvatel ve světě. Avšak v Evropě je šlechtění zaměřeno ne na výnos, jako ve světě, ale hlavně na toleranci či rezistenci vůči chorobám a škůdcům. Konkrétně pšenici napadá velké množství houbových chorob (mimo jiné), které se vyvíjely evolucí společně s pšenicí a doteď neexistuje spolehlivá „ekologická“ ochrana a je nezbytné sáhnout po ochraně chemické. Chemická ochrana se využívá v zájmu zdraví lidstva, jelikož houbové choroby produkují termostabilní látky – mykotoxiny, které způsobují buď akutní otravy, nebo se po dobu celého života kumulují v těle a jsou příčinou nižší imunity i dalších nemocí.
  V rámci EU jsou stanovené přísné normy, kolik může daná plodina obsahovat zbytků pesticidů, které by nemělo být škodlivé pro člověka.
  Spíše bych se zamyslela nad otázkou, že neexistuje žádný zákon o ochraně zdraví hospodářských zvířat a jsou jim zkrmovány obilniny, které mohou být napadené a nejsou vhodné pro lidskou výživu, jelikož obsahují veliké množství mikotoxinů, které posléze zůstávají v mase hospodářských zvířat, které konzumujeme. Na tento problém se již bohužel nehledí.
  Závěrem bych chtěla pouze poznamenat, že pokud chcete konzumovat potraviny s malým zbytkovým množstvím pesticidů nebo žádným, je nejlepší pořizovat potraviny od českých profesionálních pěstitelů. Příklad: česká jablka jsou ošetřovány 1 – 2 pesticidy, na rozdíl od „krásně“ lesklých italských jablek, které jsou téměř neustále pod pesticidním filmem a mohou obsahovat 5 – 9 pesticidních látek.
  Dále bych dávala pozor na farmářských trzích, kde mohou prodávat i neprofesionální pěstitelé (zahrádkáři), kteří nejsou ve svém ošetřování plodin kontrolovány příslušnými úřady a laicky řečeno to mohou postříkat čímkoliv, v jakékoliv dávce a nikdo o tom vědět nebude. (samozřejmě to nechci stahovat na všechny, ale takové riziko opravdu existuje).

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Dobrý den, Marí,
   v posledním článku – Být či nebýt vegetarián (http://www.annajermarova.cz/byt-ci-nebyt-vegetarian/) – řeším právě problematiku běžného chovu zvířat.
   Farmářské trhy rozhodně nejsou zárukou dobrého produktu, to máte pravdu a mám i vlastní zkušenosti, chce to se zajímat a ptát se. Já kupuji jen u prověřených.
   Sacharidů pro zdravé fungování našeho těla je dost v zelenině. Ostatní potraviny jako zdroj sacharidů opravdu jen okrajově. Není nic špatného na občasné konzumaci pohanky, quinoy, jáhel, a ovoce.. Ale pro většinu lidí rozhodně ne jako základ stravy.
   Krásný den! A.

 27. Bastian

  Zdravím Vás,
  hezky napsané a určitě i souhlasím. Já osobně jsem všežravec, ale vzpomínám si, že v mé stravě dominovalo pečivo. Nesnědl bych plátek salámu bez pečiva. Asi ve dvaceti jsem se začal zajímat o „zdravou stravu“ a také se podle ní řídil. Hodně rýže, těstovin, zeleniny, masa „kromě vepřového“, atd. Ale časem jsem se dozvěděl, že bych neměl při cvičení jíst to a to a zase víc tamtoho a potom zase tamto. Najednou jsem nevěděl, jestli můžu tvaroh, že i to „zdravé“ celozrné pečivo není tak vhodné, že špenát nemá tolik železa než co se říkalo, že ovoce každý den už není zase tak zdravé, exotické ovoce jako banány se unás nikdy nepěstovali, tak nejsou tak vhodné pro každý den, ale v zápětí se dočtu „jíst každý den banány je zdravé“, protože se zjistilo, že je móóóc zdravý a působí skvěle na tělo. Alkohol striktně NE!!! Ale potom se tvrdí, že v rozumné míře je spíš životně důležitý.
  A víte co? Já nejsem unavený z cukrů a tuků a vitamínů a toho všeho, ale spíš z toho, že nám pořád někdo diktuje, co jíst a co ne, přitom i třeba záměrně mění složení nebo tají zásadní údaje.
  A u mě to skončilo operací akutního zánětu střeva a následná diagnóza CROHNOVA CHOROBA. Takže potvrzuji, je tu mezi námi SPOUSTA lidí, co má nějaké menší občasné problémy, ale neřeší je a neví, že je už dávno nějak nemocná.
  Takže Crohn, co teď? Začínám zjišťovat co jíst a co ne a jako první je napsáno: „Vynechejte celozrné pečivo a nahraďte bílým pečivem, jako například veka.“ Přitom pár dní předtím jsem četl o tom, co je klasická veka zač. A po měsících poctivého projíždění internetu a dostupných informací jsem se nedozvěděl, co bych měl opravdu jíst. Protože vy říkáte pečivo a celkově moučné pokrmy vynechat, celková idea je mi i sympatická a věřím v ni. Ale on píše něco o tom, ona o tom, ten zase o tom a každý s tím má zkušennosti a celé to má podepřeno fakty. Celý život poslouchám ostatní co mám jíst a jak jsem dopadl? Padesát stehů na břiše, o 20 cm kratší střeva, ztráta dosavadního zaměstnání a hlavně nepříjemná choroba.
  Člověk si řekne, je mi teprve 32, co bude dál? A v tomto je mi nejbližší komentář paní Jany Dobruské. Když jsem se díval na babičku, dědu a celkově některé vitální důchodce a bavil jsem se s nimi, jak vlastně žili a stravovali se. Tak jednoduše neexistuje přesně daná dieta. Člověk by měl vnímat jeho místo na planetě , vnímat přírodu a její cykly. Čeho jsem si na zmiňovaných lidí všimnul je to, že neznají nákupy v tescu a ani různých speciálních obchodech s výživou. Maso nakoupí u řezníka, kterého znají, brambory u místního zemědělce, zeleninu si vypěstují, vejce jim nesou slepice, zajdou si na ryby a vypálí si slivovici z vlastních švestek. Jí hodně polévky často zahuštěné moukou, používají vepřové sádlo a neznají olivový olej, brambory snad denně nebo obden, knedlíky, smetanu,……prostě vše, co dnešní trendy popírají, ale přitom jsou zdraví a vitální. Takže mám věřit všem těm, co píší o různých dietách a trendech světové výživy, ikdyž se potom dočítám o rapidním nárůstu různých chronických chorb, potíží a rakovin? Anebo řídit se podle klasického „selského“ rozumu a stravovat se podle zvyklostí v našem státě? Pode našich tradic? Nejlepší rčení v tomto případě je: „Všeho s mírou“. Naco jsou mi 100% džusy plné chemikálií, různé „zdravé“ polotovary, rádoby zdravá zelenina ze superhyper obchoďáku, když mi přitom stačí si opsat kuchařku od babičky plnou skvělých jídel a nejet na nákup autem, ale spíš se projít po okolí a nakoupit od lidí, se kterými se budete znát a budete vědět, odkud ty potraviny jsou.
  Každý by měl pochopit, že pro zdraví je nejdůležitější spánek, voda, pohyb a jídlo. Takže neponocovat a raději brzy vstát, tak jako dřív. Nepít ledové a ani horké nápoje, je to nepřirozené a pro tělo je to teplotní šok. Ale co se týče složení, množství a pravidelnosti stravy, je už na každém. Já třeba nejím vepřové téměř vůbec, jiný ho jí téměř denně a ve stáří nemá problémy. Říká se, každý by měl vše vyzkoušet. Ale nevěřím, že by bylo rozumné vyzkoušet všechny diety. A proto já osobně jím vše, ale v nějakém pravidelném režimu, střídmě, nakupuji ve svém okolí a ne v obchoďácích. Tam samozřejmě taky zajdu a nakoupím, ale už jen tak jednou za dva týdny a denně, jako dřív. Co koblihy? Mňam, samozřejmě že si ji dám, dám si i dvě. Ale v malé pekárně kousek od nás a vidím, jak hnětou těsto a nestrkají do trouby nějaké polotovary z polska. Dám si klobásu? Ano ovšem, bez problémů, ale zase od řezníka, kterého pár let znám a vím, jakou má pověst. Vejce, brambory atd. mám od rodičů a prarodičů. Když nejsou, vím, kde kdo co pěstuje a chová a podle toho vybírám. Každý má ve svém okolí svého pekaře, řezníka, zelináře, babku kořenářku….. Stačí k nim chodit a ptát se, zajímat se. Nejen naběhnout do obchodu a sledovat, co je na etiketě a jaké to má asi tak složení. To samá si myslím o lécích. Na průjem, kašel, rýmu a podobné běžné nemoci existuje přirozená léčba za pomocí čajů, bylinek a atd. Vyléčení rýmy s použitím léků z lékárny za sedm dní, a za použití čajů a inhalací? Do týdne. Tak kde je rozdíl? Jooo už vím, v pohodlnosti.

 28. Dáša

  Poslední dobou jsem četla poměrně dost textů o (nejen o) low-carb stravě a hodně nad tím přemýšlím. Člověk narazí na tuny knížek a dozvídá se často protikladné informace. Zjišťuje, že odkazy na studie ještě nic neznamenají, protože zdaleka ne každá studie je dobrá studie, že interpretace jsou zavádějící, závěry chybné, korelace se ztotožňuje s kauzalitou atd. atd. Jakožto poctivě pátrající laik jsem tím poněkud frustrovaná, protože vidím, že dobrat se k nějaké „pravdě“ je neskutečně obtížné. Je téměř zázrak natrefit na k důvěryhodný zdroj informací – a když už se člověk k nějakému dostane, vidí, že na většinu otázek pořád neznáme odpovědi a to, co mnozí prezentují jako prokázaná fakta, jsou pouhé hypotézy.
  Zatím mi z toho všeho vyplývá, že snížit příjem sacharidů je spíše dobrý než špatný nápad 🙂 Nad čím mám ale velký a zásadní otazník, je konzumace masa a živočišných produktů – které jsou významnou součástí low-carb výživy. Co má dělat/jíst vegetarián? A přemýšlí někdo z propagátorů low-carb/ paleo stravy o tom, jaké dopady má spotřeba masa na životní prostředí? Myslím, že v dnešní době už tento aspekt nejde jen tak „odmávnout“ jako nedůležitý. Mám prostě dojem, že čím víc o tom zjišťuju, tím méně v tom mám jasno.

 29. Margita kolčáková

  Ahojte§
  Som Margita, mnoho rokov ma trápi ekzém na ktorý mi lekári nevedia nájsť liek. A hoci som bola často hospitalizovaná na kožných odd. v nemocniciach, nepodarilo sa rozlusknúť kde je problém až po čase, keď sa mi vo zvýšenej miere objavoval na tvári – v oblasti čela, nosa a na spánkoch, v podpazuší a v zátylku pot, poslala ma lekárka na sono vyšetrenie štítnej žlazy. Výsledok – nájdené malých uzíkov vľavo i vpravo na št. žlaze. OKrem toho spomalená funkcia št. žlazy. To však nevysvetlovalo alergiu. Mávam pálivé svrbenie ramien, lopatiek ale i dlane, zadných partíí, bruchauž menej, ale i nôh, ba aj podošiev. Niekedy mám pocit akoby mi po píšťale v nohe pod kožou niečo liezlo. Tam, kde sa škrabem vylupnem akoby granulku krupičnej múky, neviem to inak nazvať. Mám veľmi chrastami a po nich tzv. pamiatkami zjazvené nohy, ale i chrbát i ruky. Trápi ma to. Imunologička zistila reakciu za pšenicu a niektoré alergény.
  Napchávala som sa tlmivými liekmi, pichali mi stafanu a bola som vyšetrená 2x na lepok, ale ten sa v tenkom črve nepotvrdil. Pri poslednej hospitalizácii v nemocnici, mimochodom bolo to pre bolesť chrbtice a nohy, mi izbový lekár poznamenal, že to je kožný prejav celiakie. Čo lekárka, alergologička vylúčila. Nepohodli sme sa a tak som stále s tým ochorením na ktoré nevedia lekári stanoviť diagnózu. Samozrejme som obézna a hoci sa snažím obmedzovaťť stravu, nemôžem sa
  dopracovať k nejakému dlhodobejšiemu výsledku. Skúšala som aj z titulu ochorenia jesť ryžové chlebíčky, – svŕbenie ani po 3-4 týždňom neprestáva, no cítim že nejaké kilo som zhodila.Mám sedavé zamestnanie a dva krát do týždňa v popoludňajších hodinách mám iné zamestnanie (upratovanie v podniku), kde sa nabehám – ide o rýchle vykonanie práce a tiež som veľmi spotená, Dva krát do týždňa jem zeleninu, čo príde napr. sparenú brokolicu, mrkvu, paradajky, čínsku kapustu, niekedy predvarený pór, alebo len tak papriku s tento natretým ryžovým chlebíkom. Samozrejme večerom 3-5 jabĺk každým dňom. Snažím sa vynechať chlieb a pečivo, no nie vždy sa mi to darí. Zistila som však, že v ten deň, keď zjem chlebík, alebo pečivo sa viac škrabem. Vyskúšala som už aj liečbu vraj odčervavenia, no, okrem pribratia na váhe 5-6 kg sa mi nič nezlepšilo Od neterky som dostala knihy o šťavovej strave, kde opisuje človek, ktorý sa dožil 117 rokov a ešte ako 110 ročný chodil na bicykli a okopával záhradu, ako si treba pripravovať tieto šťavy a ako ich užívať-konzumovať. Môj brat to ako prvý z nás vyskúšal a potvrdil pravdivosť doporučenej stravy. Schudol, cíti sa veľmi dobre… Chystám sa i ja túto metódu vyskúšať, zadovážila som si odšťavovač a tak sa chcem spýtať, aký je Váš názor na takúto zmenu stravovania, ale aj príp. či by ste mi vedeli poradiť v otázke alergie, ktorej sa neviem zbaviť a ani lekári nevedia čo s tým.
  Budem vďačná za každú odpoveď aj na moju mail adresu.
  Ďakujem.
  [email protected]

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Dobrý den, Margit. Určitě doporučuji zkusit vynechat veškeré lepkové obiloviny minimálně na dva týdny. Věřím, že se to výrazně zlepší! Dál udělat si test metabolického typu zde: http://nutritionaltyping.mercola.com/Login.aspx – sacharidové typy založí jídleníček převážně na zelenině a zbytek kvalitní vejce/ryby/bílé maso…, proteinové na kvalitním mase/rybách/vejcích, kval.tucích a troše zeleniny. Smíšený typ něco mezi tím. Čtěte také můj blog, kde se dozvíte plno důležitých informací.
   Kompletní syrová strava (raw), není vhodná pro každého! Rozhodně ale doporučuji zařazovat min. polovinu potravin v syrovém stavu – syrovou budete jíst zeleninu, ovoce, ořechy, semínka, olivový olej, kokosový tuk…
   Pro více konkrétní řešení Vaší situace využijte mých služeb: http://www.annajermarova.cz/sluzby/
   Držím palce!
   A.

 30. Arbel Eder

  V celom clanku ani slovicko o spalde. Pritom spalda je geneticky najpovodnejsia obilovina a po vsetkych strankach lieciva. Je dobre vymenit ju za obycajnu psenicu.

 31. anna nováková

  Slečno Jermanová Anno,dodržuji jídelníček,kt.mi dal trenér. Už teď je mi z jídla nanic,netěším se na něj,je fádní,navíc jej musím vážit . Kdyby jste mi dala nějaký tip,jak vypadá váš denní jídelák,byla bych vám vděčná!!!!!!!! Pokud by jste potřebovala,zašlu Vám na email jídelníček dle mého trenéra. Velice děkuji za pomoc! Anna

 32. anna nováková

  rovněž se necítím po zdravotní stránce vůbec dobře,jak jsem očekávala od nízkotučné stravy. Ale víc per email ,či verbální kontakt. Děkuji a s pozdravem Anna

 33. Dejv.cr

  Já vám slečno nevím, ale dle mého Vám to „s pšenicí“ slušelo mnohem více, než poté bez ní, tak čemu má pak člověk věřit, že ano… 🙂 Ale vážně, moc děkuji za zajímavý článek.

 34. Pingback: Jíst 6x denně malé porce a hlavně, hlavně snídat!? Boříme další mýtus! | Anna Jermářová

 35. Rostislav Fučík

  Děkuji za zajímavý článek. Naprosto s Vámi souhlasím v tom, že přemíra sacharidů škodí. 8 let jsem míval na prstech chronický ekzém. 3 kožní lékařky vyzkoušely ty nejsilnější kortikoidní masti i biologickou léčbu. Ani se to nezlepšilo, natož aby ten ekzém zmizel.
  Někdy v únoru jsem si začal zjišťovat více právě o sacharidech a jejich vlivu na nemoci. Na zkoušku jsem je vynechal a – doteď tomu nevěřím – po týdnu ekzém začal mizet. Nechápu, že to bylo tak jednoduché a už vůbec nechápu proč mi to nikdy žádný doktor neřekl.
  Sacharidy ze stravy úplně vyloučit nechci. 1) manželka peče fantastický kváskový chleba :-))). 2) Po bílkovinných snídaních se necítím moc dobře. Naopak např. ovesná kaše nebo kváskový celozr. chléb s tvarohem mi dělá vyloženě dobře na trávicí systém a navíc nemám až do oběda hlad.
  Nicméně sacharidy jsem omezil velmi výrazně. A držím se zásady, že odpoledne už žádné nepřijímám.
  Děkuji za podobné články

 36. Pingback: Kdo tahá za provázky v loutkovém divadle jménem „Zdravá výživa“ | Anna Jermářová

 37. Pingback: Chci jíst zdravě! Co je nejdůležitější pro začátek? | Anna Jermářová

 38. Lucie

  Dobry den. Rada bych se zeptala na Vas nazor na naklicene potraviny-obiloviny. K snidani mivam cca 100g naklicene pohanky, oves plus ovoce, orechy, semena. Od te doby co se takto stravuji mam pocit vetsi energie. Jsem vegetarian, syry spis na chut nez jako zaklad jidelnicku, takze bilkoviny spise z orechu a lustenin. Diky.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Klíčené obiloviny určitě patří ke zdravější variantě obilovin, ale štěpí se jen částečně a jen některé problematické látky obilovin (některé fytáty a zánětotvorné bílkoviny), takže já to zdaleka za ideální nepovažuju. Na druhou stranu, nevím, jaké máte potíže, proč jste vegetarián, jak jste jedla dříve atd. To by bylo na konzultaci. Určitě ale klíčené lepší než neklíčené 🙂 A.

 39. Martin

  dobry den,

  zajimavy clanek, jsem celiak a psenici a ostani klasicke obiloviny jsem musel vyradit jiz cca pred 5 lety. Nahradil jsem je jinymi, jako pohanka, jahly, nove pak quinoa apod. Snidam pohankove a jahlove vlocky, obohacene o seminka slunecnice, chia, teff, sezam, kokos apod + cerstve ovoce. Tuto stravu obvykle jim i pred cvicenim..Proc bych mel tuto stravu vyradit?
  Pecu si tez svuj bezlepkovy chleb, vybiram smesy, ktere nejsou z deproteinovanych psenicnych skrobu a dalsich neduveryhodnych sloucenin, mam ho tak cca na 3 dny hlavne jako svaciny behem dne. Jim minimalne 6x denne.

  Snazim se aktivne sportovat, 3 tydne mam narocne treningy. Myslim, ze zde opomijite energetickou rovnici. Pokud clovek aktivne sportuje, energii ze sacharidu potrebuje a myslim ze zrovna pseudoobiloviny jsou jejim dobrym zdrojem. V opacnem pripade totiz neni schopny trening vubec zvladnout. Z ceho podle vas pak muze brat aktivni sportovec energii?

  Dekuji za vysvetleni

  MP

  1. pk

   Ohladom ziskavania energie zo sacharidov som preletel 🙂 par clankov na jednej stranke (http://www.vladozlatos.com/), ze ak telo nedostane energiu zo sacharidov, tak si ju ziska z tuku, ktoreho je v tele dostatok. Ked sa to prerata na KJ, tak tej energie je v tukoch je omnoho viac ako v sacharidoch. Ak sa obmedzia sacharidy, tak sa telo prepne na ziskavanie energie z tukov. Trva to podla tej stranky okolo 2 tyzdnov (prijem sacharidov by mal byt od 50 do 200 g za den, zavisi od vydaja energie, vahy atd). Mnohe clanky som iba preletel, takze sa mozem aj v niecom mylit.
   Sam skusam niektore rady a vidim na sebe, ze to ma nieco do seba. Ak sa nenajem a sportujem na lacno, tak mam viac energie ako ked sa najem. Skusal som aj jest ovocie pred nejakym sportovym vykonom a tazko sa mi sportovalo. Na lacno to islo lepsie. Zalezi na konkretnej osobe co jej vyhovuje a samozrejme to neznamena, ze to je iba to spravne. Treba vyskusat viac moznosti a najst tu pravu, vsak zivot je dost dlhy na to, aby sme nasli tu spravnu cestu 🙂

   1. Petr

    Zdravím, ty stránky vladozlatos.com vypadají sice zajímavě, ale nevím jestli jim věřit. Úplně mě iritují lidé, kteří včera horlivě přesvědčovali, že snídat musíme jinak budeme nezdraví, tlustí… A dnes stejně horlivě naprosto popírají veškeré včerejší argumenty a přesvědčují, že snídat bychom neměli jinak budeme nemocní, tlustí, unavení…
    Jak píšeš člověk by měl vyzkoušet co mu vyhovuje. S tím tréninkem nalačno taky záleží jak cvičíš. Protože třeba posilování nalačno bych nedal. Zkoušel jsem a jednak podávám citelně horší výkony a jednak se mi po chvilce dělají mžitky před očima z hladu. :-)))

    1. annajermarova Autor příspěvku

     Vlado Zlatoš patří mezi dobré odborníky. Má svůj styl (stejně jako já), někomu to sedí, někomu ne. Ale info uvedené v jeho článcích stojí za přečtení, takže za mě rozhodně doporučuji. AJ

  2. annajermarova Autor příspěvku

   Zdravím, Martine, neříkám, že byste měl něco vyřadit. Článek nutně musí zobecňovat. Energetickou hodnotu nepomíjím, je třeba navýšit zdravé tuky a jíst dost zeleniny. Energie opravdu může být čerpaná převážně z tuků, sacharidy vyřazovat úplně rozhodně ale nedoporučuju. Obzvlášť u sportovce. Je to podrobnější diskuzi, ale obecně řečeno, NEmyslím si, že jíte špatně, ale nevím podrobnosti o vás ani stravě (jíte maso, vejce?) atd. Pěkný den, AJ.

 40. Vendula

  Myslím, že pokud člověk opravdu netrpí nějakou nemocí, celiakií apod. klidně může jíst co chce. Jde o to sejen nepřejídat, to je původcem obezity, na vině není jen pšenice. Ale to, že jíme až moc a pak tu energii nevydáme. Já jím úplně všechno, sportuji a štíhlá jsem, taky je rozdílm mezi tím, když někdo vynechá pečivo zhubne, ale ve výsledku má méně tuku, ale svalovou hmotu stejně žádnou nemá….Nevím no, myslím, že na vině není jen pšenice a jej vyloučení a zázračný zánik všech nemocí…. Také si myslím, že celiakie tady byla vždy, už před masovým pěstováním pšenice…akorát ji třeba nikdo neuměl identifikovat. No a závěrem, kdybychom měli uvažovat nad tím, co je a není zdraví prospěšné, nemohli bychom jíst nic, protože všechno musí být nějak ošetřeno…naštěstí mám vlastní zahrádku,dobrou chuť!

 41. Jaroslav Markus

  Nejest psenicu je absolutna blbost. Pani/Slecna – amaterska vyzivova poradkyna opomenula spomenut spracovanie psenice. Je velmi rozumne a zdraviu prospesne jest celozrne cerealie. Existuju vedecke dokazy o pozitivnom vplyve na cholesterol, koronarne ochorenia, diabetes 2, urcite druhy rakoviny a zdravie zazivacieho traktu. V pripade, ze by to co pise bola pravda – nesmeli by sa jest kvoli vysokemu obsahu skrobu ani zemiaky a biela ryza. Problem nastava ak vyrobky z bielej muky reprezentuju vacsinu kalorickeho prijmu. Jedalnicek ma byt vyvazeny a celozrne cerealie (bud z lepkom alebo bez neho) by v nom mali mat svoje pevne miesto hlavne na ukor vyrobkov z bielej muky… Nejest psenicu by mali len ludia alergicky bud na psenicu alebo lepok… Inak si zdravy clovek skor uskodi ako pomoze…

  Zdroje na harvardske studie: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/health-gains-from-whole-grains/

  Ja som po dlhom hladani nasiel velmi peknu stranku ceskeho dodavatela celozrnych cerealii (nemam s nimi ziadny vztah okrem toho, ze som ich fanda). Cerealie maju velmi pekne rozdelene na tie, ktore su dobre a tie, ktore su uz menej vhodne. http://www.zdravyzivot.com/ ALnatura ma v DM, takisto slusne celozrne chleby…

 42. Milan

  Omezit sacharidy určitě. Ale démonizovat pšenici je nesmysl. To je vždycky nějaká módní vlna, která za chvíli splaskne, ale spoustu lidí zblbne. Teď je v módě pranýřovat obiloviny a pšenici hlavně. Obhájci vyrukují s desítkami zaručených studií a důkazů. Naproti tomu zase jiné kapacity mají x důkazů o tom jak jsou obiloviny vhodné. No a pak si vyberte. :-)))
  Zdravý člověk by měl jíst všechno – ale s mírou a kvalitní, pokud možno minimálně zpracované potraviny.
  Nejsem sice žádný vědec ani poradce, ale dle mého je toto jediný udržitelný způsob zdravé výživy. Protože spoléhat se na všechny ty studie, důkazy, knihy, poradce… není možné. Jednoduše proto, že si zásadně protiřečí.

 43. JM

  Dobrý deň, v plnom rozsahu súhlasím s Vašimi názormi na pšenicu ako veľmi nebezpečnú potravinu a prakticky ju nekonzumujem. Predtým som však mal rád cestoviny. Preto sa chcem spýtať – existuje nejaký zdravý variant cestovín, ktorý sa dá použiť? Ďakujem.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Dobrý den, s těstovinami je to jako s pečivem. Mně přijde lepší si je jednou za čas vychutnat takové, které máte rád, ale nemít je jako základ jídelníčku. Vědět o rizicích a tak s tím nakládat. Prostě jako s pečivem, kousek jednou za týden vám asi neublíží, stejně tak, když si dáte jednou za měsíc těstoviny 😉

 44. Tovog

  Nejím lepek už 3 roky (kromě trochu ovsa), přičemž mě opustily moje nejhorší zdravotní problémy, tělesné i psychické. Souhlasím. Zajímavé je, že předchozích asi 15 let jsem nadšeně jedl převážně domácí celozrnný špaldový BIO (kvasnicový) chléb. Upekl jsem za tu dobu snad 2000 pecnů. Teď si dělám bezlepkové placky v kontaktním grilu (také celozrnné z vlastní mouky a BIO).

 45. Vojta Nykodym

  Dobrý den,
  v článku píšete: „Takže jezte hlavně zeleninu, maso, vejce, ořechy, semena, kvalitní sýry, avokádo, kokosový tuk, olivy, olivový olej, trochu ovoce, případně malé množství luštěnin.“
  Jak škodí větší množství luštěnin? A rýže (jím hl. basmati), brambory?

  Díky za odpověd

 46. Hana Pauzová

  Lepek ze pšenice mi vytvářel ekzém a deprese. Už dva roky jím bezlepkově a sama si peču kváskový pohankový chléb. A jsem naprosto zdravá!

  1. Milan Urban

   Taky jsem si kváskový pohankový chleba oblíbil, je to nejzdravější pečivo, jaké existuje.

 47. Zora

  Zjistila jsem, že trpím závislostí na pšenici. Když jsem ji vysadila, tak fyzicky jsem se cítila super, zmizelo nadýmání a únava. Jenže, po týdnu jsem neodolala a koupila jsem si rohlík. A už v tom zase jedu… Pořád hledám nějaké výmluvy pro sebe ve smyslu, že bezlepková dieta je komplikovaná a drahá, abych ji nemusela držet. Jsem na lepku závislá jak narkoman na droze. Moc ráda bych se té závislosti na lepku zbavila, protože únavový syndrom není nic příjemného.

 48. Pavel

  No velmi zajímavý článek, děkuji za něj, Anna je určitě nyní vizuálně krásnější, v článku je mnoho pravd,ale dle mého i mnoho omylů,stačí použít zdravý selský rozum… A tím je hodnota článku velmi snížena. Ale je mi jasné, že stádový efekt zapůsobí….
  Ale prostě nemohu souhlasit s tím, že:
  – škrob je jednoduchý cukr!!!
  – jíst málo rýže a brambor
  – nedostatečné vysvětlení mezi složenými sacharidy a jednoduchými sacharidy, což já beru jako velmi důležité + přejídání, pestrá strava a tím je většina problémů vyřešena

  Jo a jaktože je na světě hodně míst, kde pšenici nejedí a mají podobné zdravotní problémy se srdcem jako ostatní,co jedí? Jsou místa, která žijí jen třeba z kukuřice, ovse….A pšenici nekonzumují vůbec….
  – co třeba pořešit způsob zpracování pšenice,jaký je dnes a jaký byl za našich předků? V tom je taky obrovský rozdíl….
  – doporučujete omezit sacharidy, hm, ale co napsat jaké sacharidy?

  Škoda, článek není špatný,ale mohl být úžasný….

  Článek sem přelouskal rychle, možná mluvím o něčem,co tam je,ale nevšiml jsem si.

 49. mikirc

  Slečna autorka má pravdu. Z vlastní zkušenosti mohu napsat asi toto. Minulý rok někdy v měsících říjen – listopad jsem úplně přestal jíst pečivo. Moje zažívání bylo naprosto v pořádku a dokonce i ve tváři to šlo poznat. Ale pak jsem jej v prosinci začal zase jíst, protože je to nejlevnější vyplnění jídelníčku a půl měsíce to zažívání ještě zvládalo, ale pak už se to vrátilo zpět do toho problémového stavu co byl předtím. Původně jsem to připisoval nervům ze zkouškového, protože toho bylo hodně. Teď se to nějak stabilizovalo, ale stále to není ono. A po přečtení tohoto článku jsem zdroj problému našel. Takže se zpět vrátím k tomu co bylo říjen-listopad a běžné pečivo zruším.

  A moc pěkný článek 😉

 50. Mirek

  Pravidelne a tvrde trenuji, zeleninu a ovoce mam rad, ale proste se toho nenajim.
  Tezko se mi muj energeticky vydej kompenzuje potravinami, o kterych tu diskutujete.
  Navic jednou je spatne obili, jindy maso, pak zivocisne tuky. Mlecne vyrobky zahlenuji. Pardon, ale ani nutricni specialisti se neshodnou. Tezko se mi v tom hleda pravda.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Mirku, úplně vám rozumím. Tvrdě trénující člověk musí mít jídelníček trochu uzpůsobený tréninku. Takže bez problémů rýže, brambory, batáty – nevidím problém. Je-li potřeba, dá se využít i různých kaší – ale pravidelně, denně, je nedoporučuji, a jsem rozhodně jen pro ty bez pšenice – jáhly, ovesné, rýžové…
   To, že nevíte čemu věřit, to chápu. Já píšu a říkám, co funguje mně a čemu věřím já. Krásný den, A.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Rýže, jak bílá tak celozrnná, má své využití. Záleží, jak moc jste aktivní (sportující). Pro běžného člověka není potřeba. Pro sportovce velice dobrá možnost doplnění sacharidů… je to individuální. Z „klasických“ příloh je to tzv. nejmenší zlo, zjednodušeně řečeno 😉

 51. Věra

  Dobrý den, je to asi měsíc co jsem ze svého jídelníčku vyřadila pšenici a další obiloviny, občas do těsta na zeleninové placky přidám pohankouvou mouku (max 1x za týden), nejím brambory, rýži, sem tam trošku batátů. Peču domácí kváskový chléb ale dám si ho 1x za týden. Ovoce 1x za týden (jabko, grep). Vařím masové vývary, zeleninové polévky apod. Takže jídelníček vypadá asi tak že ráno vejce, sýr, zelenina, nebo polévka. Oběd maso zelenina syrová nebo grilovaná, večeře maso zelenina. Více méně žádné změny nepozoruji spíš to že se cítím trošku unavená. Trochu se zlepšily kožní problémy. Prosím o radu čím by to mohlo být? Napadá mě že to je možná trošku šok pro moje tělo než si na to zvykne. Cítím se i dost nafouklá…předem děkuji za radu.

  Jinak moc pěkně napsáno!!
  S pozdravem V. :o)

  1. Petr Novák

   Dobrý den, Věro, doporučil bych Vám trochu více experimentovat s tím co Vám dělá dobře a co ne. Ono dodržovat striktně nějakou dietu není moc dobré.Jak jsem pochopil vyloučila jste obilniny. Je otázka jestli je to dobře. Bez debat výrazně omezit sacharidy je určitě dobré. To jsem sám začal uplatňovat. Ale úplné vyloučení je zbytečné pokud netrpíte celiakií apod. Někteří obilniny démonizují, jiní zase vychvalují. Nejsem sice expert ale nevěřím tomu, že jsou horší než zelenina, maso… Obilniny odjakživa tvoří základ jídelníčku. Démonizovat je se teď stalo módní. Je také otázka co by měl člověk tedy jíst. Ono upřimně řečeno, jíst 2-3 x denně maso zdravé není stoprocentně.
   Navrhoval bych dát obilninám šanci. Samozřejmě jen ne v míře která je v čr běžná, tzn. chleba na snídani, brambory k obědu a rohlík k večeři. 🙂
   Z hlediska hubnutí se doporučuje jíst sacharidy spíše dopoledne. Což se mi osvědčilo. Mimochodem když zařadíte domácí kváskový chléb častěji, určitě Vám to udělá dobře. Manželka ho peče už 2 roky, takže vím jak dobře dělá na zažívání.
   Ještě otázka, nevadí Vám jíst ráno vejce? Já to zkoušel ale prostě mi to nedělá dobře. Začal jsem jíst k snídani fazole a cítím se fantasticky (adzuki, a samozřejmě nutné odmočit ve vodě). Fazole mají hodně vlákniny, spoustu bílkovin i sacharidů. Vlastně ideální jídlo. :-)))

   1. Alex

    S dovolením bych se připojila k Vašemu příspěvku, protože takto si to myslím a takto to děláme i my doma (chléb, luštěniny). Bohužel to, co jste popsal pod čr běžná, odpovídá stravě mš, rodičů atd. atd.

 52. Pepina

  Dobrý den, zcela jistě máte v mnoha ohledech pravdu, nicméně si nejsem jistá pravdivostí dokumentačních snímků – na jedné fotografii se tváříte poněkud utrápeně, ale asi to je dosti zavádějící… tzv. pšeničný obličej… a na druhém snímku opět poněkud utrápený výraz… a to je už tedy plný radosti…jistě Vám sluší mnohem více úsměv, jako ostatně každému.. ale nepřesvědčujete mne o argumentech, pokud se podívám na fotografie…ovšem těžko říci, která cesta je správná… když vezmete jakoukoliv potravinu, je vždy polemika o správnosti zařazení…

 53. Daja

  Souhlasím s článkem, pečivo nejím uz tak deset let, vadilo mi hlavně to , že jsem se po něm citila nafoukla a měla jsem za par hodin zas hlad. Mam rada maso se zeleninou, kvalitní tucné syry, ovoce, mléčné vyrobky, do svych 25 jsem žila převažně z pečiva, rano dve housky s něčím, za dvě hodiny hlad, tak jsem si koupila opet nejaké pečivo, oběd co nabídla restaurace anebo doma rychlovka -testoviny a na večer opět nějaká pečivová variace z pšenice…pak jsme nekde slyšela o delené stravě, přišlo mi to logické , trošku jsem si to poupravila dle svých potřeb, na pečivo mi nezbylo místo…tak prostě jsem ho přestala jíst…jenže pred deseti lety na mě každý hledel jak na blázna kdyz jsem si rano naložila syr, vajícka a zeleninu, nebo talíř ovoce a večer jsem si dala steak bez přílohy jen se zeleninovým salatem…po vyloučení pečiva jsem sama od sebe zhubla asi 4kg a zmizelo mi břicho aniž bych nějak přidala pohybu či se nejak omezovala..
  Jestě jedno doporučení, pokud jste zvyklí jíst v chodeh, tak první chod vždy salát a pak teprv hlavní jídlo, ne naopak jak to dělají češi.

 54. Vladimír Diviš

  Dobrý den, zdraví, štěstí a spokojenost je utvářena nekonečnou řadou věcí. Zkuste je postupně naplňovat a nakonec zjistíte že nepřítel pšenice či pečivo neexistuje.

  – nakupujeme nekvalitní suroviny (špatně pěstované, šizené, chemické …)
  – co pijeme
  – co dýcháme
  – jak dýcháme
  – hodně hltáme
  – přejídáme se a zásadně dojídáme
  – nemáme pestrou stravu (pořád nakupujeme a jíme to samé)
  – kupujeme škodlivé polotovary plné chemie
  – propadáme reklamě
  – nedetoxikujeme tělo
  – nevěříme na parazitální zátěž v těle
  – jíme prášky na kdejakou bolístku
  – nehledáme příčinu nemocí
  – neposloucháme co nám říká naše tělo
  – máme málo pohybu
  – neděláme ranní rozcvičku na čerstvém vzduchu
  – nechodíme na sluníčko
  – vyděláváme peníze a vyděláváme peníze a …
  – žijeme ve stresu
  – nemáme sílu nebo se nám nechce cokoliv měnit
  – málo žijeme přítomností (myslíme na budoucnost a vyčítáme si minulost)
  – potřebujeme si neustále něco kupovat a pořizovat abychom byli spokojení
  – zapomněli jsme na půsty, diety, střevní očisty apod.
  – zapomněli jsme na bylinky
  – nepěstujeme konopí (zavrhnuli jsme ji jako společensky nebezpečnou i když je tomu přesně naopak)
  – vyčlenili jsme se z přírody
  – neumíme odpočívat, na nic nemyslet, meditovat, žít svobodně
  – nežijeme podle 4 dohod
  – podléháme kolektivnímu snu
  – radikalizovali jsme se
  – dali jsem se na stranu většiny
  – jsme zbytečně marniví
  – nejsme přirození
  – nemáme se rádi
  – podléháme vědeckým tvrzením, knihám a zprávám vytvořených na objednávku
  – sledujeme zprávy v TV, radiu a necháváme se tím manipulovat
  – lehce v sobě necháváme vyvolávat strach a tím se stáváme snadno manipulovatelnými
  – nedokážeme se radovat z maličkostí
  – málo posloucháme vážnou hudbu, zvuky přírody apod.
  – necháváme se manipulovat kdo je špatný, kdo je dobrý apod. (nevěříme v harmoniii)
  – straníme se lidí a neudržujeme neprofitující slepé sociální kontakty
  – děláme práci co nás nebaví jen abychom vydělali peníze
  – nemáme žádného koníčka
  – vychováváme děti tak jak nám říká systém
  – nepěstujeme si svoje potraviny
  – nesnažíme se být co nejvíce samostatní
  – nevaříme si a neobjevujeme nové chutě
  – necháváme ze sebe vysávat energii od dalších lidí tím, že jim věnujeme pozornost
  – chodíme k volbám a bláznivě doufáme, že stále můžeme něco změnit
  – myslíme si, že žijeme ve svobodném světě
  – nechováme se ohleduplně k přírodě
  – zbytečně pořád někde cestujeme
  – nestaráme se o svou duši
  – vytváříme zbytečné dluhy a tím se stáváme otroky aniž bychom si to uvědomovali
  – neustále děláme něco abychom se někomu zavděčili
  – máme potřebu se neustále litovat
  – vidíme chyby na ostatních
  – závidíme jeden druhému
  – nepracujeme na sobě
  – neponaučili jsme se z 11/9
  – nepřijímáme pravdu protože by to pro nás bylo příliš složité a těžké
  – myslíme si že naše zdravotní problémy vyřeší náš doktor
  – pořád někam a za něčím spěcháme
  – pořád máme potřebu něco někomu říkat, někoho napravovat, někomu pomáhat
  – všechno moc plánujeme
  atd.

  Přeji hezký den.

 55. Pingback: Pšenice škodí zdraví / Margaríny | 4 Minutes Ago

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Lenko, přidat na zelenině a zdravém tuku. Prostě „přirozená strava“. Pro více informací si projeď některé předchozí články. A.

 56. Zuzana Hrušková

  Pěkný den,
  Váš článek mne velmi zaujal. Vystudovala jsem vysokou zemědělskou školu, obor ochrany rostlin a rostlinolékařství, a tak bych velmi ráda zareagovala na Váš článek ústy těch „zlých“ – tedy těch, co šlechtí na rezistenci a těch, co ošetřují pesticidy a očistila naše jméno 🙂

  Problém je daleko složitější, než se zdá a sami rostlinolékaři řeší pouze důsledky toho, co zavinil někdo jiný. Když jen porovnám objem používání pesticidů v dnešní době a v době prvorepublikové – je to nesrovnatelný rozdíl. A je třeba si klást otázku proč? Naši pradědečkové pesticidy v podstatě nepoužívali, hospodářství jim šlapalo a šlechtění nebylo třeba. Důvodem je, že dodržovali správnou zemědělskou praxi – tedy dodržování osevních postupů, střídání plodin, to vše v kombinaci s živočišnou výrobou – každý měl doma nějakou tu kravičku a vše to šlapalo a fungovalo a pesticidů nebylo třeba.

  V dnešní době, kdy je u nás dobytka katastrofálně málo, kdy dovážíme máslo z Polska, kdy pěstujeme řepku, kde se dá, tak to nějak nefunguje, že? Pěstováním stále stejných plodin na stejných místech a na obrovských plochách vede k rozšiřování škůdců a chorob – a tady nastupuje šlechtění na rezistenci, kvůli kterým dochází ke změnám složení pšenice a dalších rostlinných produktů, o kterých píšete a ke stále většímu objemu pesticidů, kterými plodiny ošetřujeme. A proč to tedy děláme špatně?

  Pojďme ještě hlouběji – problémem dnešní doby je, že se snažíme zjednodušit si život, jak jen se dá. Což by bylo v pořádku, pokud by ovšem nebyl jeden problém vyřešen a nevznikly při tom další dva. Abychom si mohli vozit zadky v autech a nevyčerpávali neobnovitelné zdroje, je povinnost přidání 6 % etanolu do paliv. V důsledku toho není většina řepky a dalších plodin pěstována kvůli potravě nýbrž kvůli tomu, aby se poslala do bioplynek a my se mohli vozit v autech. Celý svět je postavený naruby a připadá mi, že nic už neplní svojí funkci. Pěstujeme plodiny, ale nejíme je a místo toho jíme chemikálie. Není to postavené na hlavu?

  Proč se nevrátíme k tomu, jak žili naši pradědečkové? Všechno fungovalo, obezita nebyla a všechno dávalo smysl. Rádi bychom, aby se provozovala správná zemědělská praxe, aby se rozšířily stavy dobytka, aby se snížilo používání pesticidů a nahradilo se ochranou biologickou a nechemickou – to je cílem lidí, kteří se zabývají ochranou rostlin. Ale máme v dnešní době šanci, pokud o pěstování plodin rozhoduje průmysl?

  Děkuji za Váš článek, pěkný den, Zuzana Hrušková

 57. Andrea

  Tento článek jsem četla poprvé před rokem, kdy jsem zoufale hledala nějakou naději, protže jsem přes včechny snahy nemohla zhubnout a zhoršovalo se to. Jsem máma čtyř dětí, každé těhotenství a kojení pro mě znamenalo skok na váze, který jsem se vždy snažila shodit většinou pomocí počítání kalorií. Za ty roky jsem shodila dohromady možná 40 kilo, ale už jsem byla na konci sil, zase jsem měla 30 kilo navíc a k tomu se přidal dráždivý tračník. U posledního dítěte jsem měla už málo mateřského mléka, jak bylo moje tělo vyčerpané. Zestručním to: tenhle článek mi změnil celý život. Po roce mám o dvacet kg míň, trávení v pořádku (nebylo to hned, nějakou dobu jsem experimentovala s FODMAP a na něco si musím pořád dávat pozor, hlavně na kávu) a dokonce mizí moje celoživotní těžké akné. Článek mi otevřel celý nový svět, paleo, primal, W. A. Price – během dvou dnů na paleostravě jsem přestala mít chuť na sladké (neuvěřitelné), zjistila jsem, že mi stačí tak třetina jídla, co předtím. Ani ten přechod na nové stravování pro mě nebyl nijak obtížný. Hubnutí se zastavilo po půl roce, ještě by to trochu chtělo, ale i tak se cítím mnohem lépe, jsem klidnější, vyrovnanější. Můj manžel se ke mně tak trochu vlažně připojil, i on zhubl a novu stravu si pochvaluje. Dnes kolem sebe vidím, jak ta všeobecná junk strava ničí už i děti, kolik je dětí nejen obézních, ale autistů, hyperaktivních s poruchami učení, věřím, že to všechno souvisí. Prostě vidím věci jinak a už se nechci vracet zpátky. Pro mě paleo / primal není nějaká módní momentální vlna, ale lék a cesta k uzdravení. Takže Aničko, DĚKUJI.

 58. Toman

  Dobry den, temer nikde v clanku ani v komentarich neresite deti. Mam syna pred pubertou. Tzn. krome snidani pripravuji jeste svaciny do skoly a odpoledni svaciny. Vzhledem k tomu, ze sportuje, tak jen kus zeleniny a syra v ruce ho vevytrhne. A predstava, ze komplikovane neustale vymyslim co k jidlu, aby v tom nebyla psenice resp. lepek, me opravdu desi. Rada si proctu zkusenosti jinych.

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Dobrý den,
   doporučuji dělat postupné změny. Je mi úplně jasné, že s dětmi je to jiné, než když je člověk sám a rozhoduje si jen o sobě. Zkuste se nejdříve zaměřit na to, co můžete bezprostředně ovlivnit – třeba večeře – bez pečiva, více zeleniny, místo těstovin třeba brambory/batáty.. Já sama jsem se k současnému stravování propracovávala cca dva roky. Každý má svou cestu. I malá změna má smysl… a každá cesta začíná prvním krokem. Držím palce.
   A.

 59. Ľudmila

  Dobrý den,
  náhodou jsem opět narazila na váš článek. Pečivo ani jiné výrobky z mouky nejím už vyše roka, a dá se říct, že nejím ani přílohy – maso mi prostě nejvíc chutná se zeleninou, vždy jsem to tak měla. Ovoce jím docela málo, zato zeleniny hodně, maso, vejce, avokádo, ořechy… a stejně pomalu přibírám =( nevte, kde by mohl být problém? Cvičím dost, přinejmenším obden, spíše intenzivní tréninky než dlouhé kardio a stejně žádný efekt. Když jsem začínala cvičit, upravila jsem stravu podle doporučení jíst 2-3hodiny a samozřejmě celozrné pečivo, rýží, kuskus atď a je pravda, že jsem viděla výsledky – míň tuku, víc síly. Teď mám ale pocit, že jsem vše nabrala zpět a síla je ta tam. Dlouhodobě se snažím jíst systémem „přerušovaného“ půstu a paleo, vyhovuje mi to, mám přes den více energie, žádné stresy s jídlem… a stejně nabírám tuk a ztrácím sílu. Co s tím?

 60. Pingback: Proč PALEO | Paleo Spirit

 61. Ferda Mrawenec

  Vas clanek jsem nasel „vicemene“ nahodou, hledal jsem ve skutecnosti „proc je na obalu cokolady milka uvedeno mimo jine i stopove mnozstvi psenice“, jen ze zvedavosti…

  Nicmene sam jsem „kouzlu“ nejezeni psenice podlehl cca pred rokem a jednim z jasnych benefitu tohoto stravovaciho rezimu je, ze pokud jsem predtim hubnul 6 kilo 3 roky, prirozenym „sportovnim“ vykonem s naslednym 60% jojo-efektem behem zimnich mesicu, tak v dobe nepsenicne jsem pri stejnem obejmu a frekvenci sportu zhubl 9 kilo za 8 mesicu aniz bych krome psenice omezil znatelne jine slozky stravy. Jojo-efekt mi vratil asi kilo… ktere zabiju sportem jakmile se otepli raz/dva. Zrejme ani to kilo ne, vzhledem k narustu sily v posilovne je to spise kilo svalu a ne speku.

  Opravdu to doporucuji zkusit vsem, kdo maji problemy s vahou. Predtim jsem cca 15 let hubl ruznymi zpusoby a nevedlo to k zadnemu uspechu srovnatelnemu ke kombinaci nepsenice a sport. A neni to dieta, nepovazuji to za casove omezene reseni, je to trvala zmena zivotniho stylu, nehodlam se k psenici uz nikdy vracet. Takze jsem si jisty trvalosti tohoto vysledku.

  Prirozene, neberu to dogmaticky, tu a tam si dam testoviny nebo dort nebo cokoliv a neresim z ceho to je. Ale ty pytle rohliku, bagety, bochniky chlebu… s tim je konec. A pritom stale mam spotrebu peciva celkem velkou, kazdy den jim takove ty fit-chleby v igelitu… jako nahrazku, temer s podobnou frekvenci jako predtim psenicne pecivo. A i to mi funguje. V dalsim „kole“ zkusim omezit i tohle, je to malo pestre.

  S pozdravem, Ferda (35let, kancelarska krysa, 78kg konvertovanych z 93)

 62. Ferda Mrawenec

  Jeste poznamka: Hmmm… ty fit-chleby jim asi mene nezli predtim psenicne veci. Dobrou polovinu vsech snidani, ktere drive byly u mne zalozene na psenicnem pecivu, jsem nahradil poziranim ovesnych vlocek. Ale micham si je sam s orisky a ruznym susenym ovocem a kokosem. A pridavam med nebo javorovy sirup + vodu (samotne mleko mi dikybohu nejede). Kupovane muesly jsem nepozrel od okamziku, kdy jsem zjistil, ze sam si namicham lepsi (chutnejsi a s „kontrolovanym obsahem a kvalitou ingredienci). A jim mene pizz, holt na nepsenicne placce se jich tolik bezne nesezene 🙂

 63. Jiřík

  S tímto nejde nesouhlasit , máš pravdu,přec jen jsme byli stvořeni jako lovci a sběrači a né jako pekaři a cukráři 😀

  1. David

   Lidi neverte vsemu co pisou v knihach nebo na internetu , jako kdyby nejaka kizka byla dukaz. Take jsem nejakou dobu byl zblblej zdravou stravou diky internetu a mnoha chytrych clancich. Pak jsem se podival kolem sebe realne, kde vetsina starych muzu i zen v mem okoli ma nadvahu, nesportuji, jedi uzeniny, pecivo a mnoho vyrobku z bile psenicne mouky, jak je v Ceske kuchyni tolik oblibene, piji mnoho alkoholu a tem lidem je pres 80 let. Nikdy se nezajimali o zdravou stravu nebo sport. Neverte vsemu co nekdo napise nebo vyda v podobe knih.

 64. Pingback: Po čem nejen tloustneme, ale jsme po tom i dementní | Anna Jermářová

 65. Pingback: Po čem nejen tloustneme, ale jsme po tom i dementní - Tělo a duše

 66. Lenka

  Myslím,že se můžu zapojit do diskuze, neboť držím bezlepkovou dietu přesně 4 měsíce a zhubla jsem 9 kilo. Nijak jsem nepočítala kalorie. Jedla jsem, co mám ráda. Kuřecí polívku se zeleninou a rýžovými nudlemi, maso, ovoce,brambory, moučníky bez lepku-čokoládovou roládu se šlehačkou a tak….Myslela jsem , že tím vyléčím svoji „autoimunitní nemoc“, což se nestalo.Ale zhubla jsem , držím to dál,sice už nehubnu, ale kdybych začala jíst lepek, vím, že to naberu.( mám 165 cm, začínala jsem na 78 kg, teď mám 69.)

  1. Alexandra

   Pro p. Macháček: Naprosto s vámi souhlasím!!! Je mi na nic z úžasných teorií o vyřazení lepku z jídelničku zdravých lidí, Vždyť každý absolvent ZŠ ví, že v životě platí “ Všeho s mírou“. Já s nadváhou bojuji celý život. Paradoxem je, že do svých 40 let jsem byla normální strávník a po 40. roce mi byla diagnostikována celiakie 🙂 I přes striktní dodržování BLP diety mám nadváhu….našla jsem si totiž mlsky, které sice neobsahují lepek, ale sacharidů a tuků obsahují přehršel :-D…jako je BLP chléb, BLP těstoviny, BLP rohlíky, BLP cokoliv…
   Takže se vždycky směju těm chudákům co věří, že lepek je příčina jejich nadváhy. A chyba lávky, ony jsou to jen a pouze tuky a sacharidy !!! Takže pokud zdravý člověk vynechá lepek, vynechá tím vlastně značnou míru sacharidů, které přijímá především v pečivu, těstovinách, dortech, bábovkách atd. Jsem skálopevně přesvědčená, že kdyby tyto potraviny nahradili potravinami BLP, jejich hmotnost by se nehla. Mimochodem jsem toho živoucím důkazem 😀 😀 😀

  2. Hanka..

   Ahoj Leni,
   jsem 4 měsíce na bezlepkové dietě a zhubla jsem z 53 na 48 kg ;( (167 cm), hledám jak u takové diety přibrat váhu. Celý život jsem byla štíhlá 58-60 kg. Část má bude díky genům a věkem s neléčenou hypo – štítnou žlázou, tu už pár let léčím a je to jako na vlnách. Vše jde ruku v ruce.

   Pokud někdo odpoví, jak přibrat s bezlepkovou dietou, budu šťastná!! Čtenáři celiatici se všude radují jak zhubly, výjimky přibraly.

   Všem přeji radostné vánoce a pochutnejte si o všech svátcích, Hanka 🙂

   ps. jo a cukroví mám bezlepkové, klasiku a je vynikající! Nadváhy mi ho chodí krást a já nemůžu opak 😀

 67. Káťa

  přemýšlím nad článkem …pro mě je nepřijatelné jíst denně mrtvá zvířata, nepřijatelné,aby se kvůli mě musela velkokapacitně „chovat“ a zabíjet..aby zamořovala planetu plyny,aby místo přírody byla všude pole, kde se pěstují na tunách chemie soja,kukuřice,pšenice, kterou se pak ta zvířata cpou..aby se krávy nutily neustále rodit a mít teleta,která se jim hned vezmou/kráva cítí smutek/ a zabijí a kráva se nutí dál a dál produkovat mléko…utýraná kuřata ve velkochovech, slepice jako věc na vyrábění vajec…velké množství masa a mléka je na úkor kvality života zvířat, jsou za tím brutální velkochovy, vykácené lesy, země zpustošené hnojivy…zdraví je i o tom být citlivá mírumilovná empatická bytost …souhlasím,že nadměrná konzumace jednoduchých sacharidů a lepku neprospívá zdraví, ale cpát se masem a tuky a mléčnými výrobky je úplně stejně nezdravé…navíc doporučovat spousty zeleniny a ovoce celoročně, znamená její neekologický dovoz…nerozlišování roční doby, kdy v zimě ovoce a zelenina,která tady neroste, ochlazuje a oslabuje tak tělo, protože ta co tady přirozeně je-kořenová, má velký podíl sacharidů jak se v článku píše..ale jíst cukety a saláty nebo jahody v zimě je úplně stejně nezdravé jako ta pšenice…jíst by se mělo, to co je tady přirozeně v tu kterou roční dobu, naše těla jsou na to přesně vybavená a umí si s tím poradit..souhlasím,že mouky je příliš, moučná jídla převažují ,ale není pro mě přijatelné vychýlit to směrem ke konzumaci masa živočišných tuků a dovážené zeleniny a ovoce, to je z blátadolouže:) řešení je se nepřežírat ničím, mít jídlo jako zdroj živin a ne jako často jedinou radost, vnímat, že to co jím má vliv nejen na moje zdraví,ale na zdraví planety a že maso na tácku je původně živá bytost, kterou bych sám nedokázal zabít a hlavně žít radostný život v harmonii a sebelásce, protože pak nechceme škodit ani sobě ani nikomu ani planetě:) za nemoci můžou v první řadě mentální příčiny….v Indii Japonsku a Číně jedí ze všeho nejvíc bílou rýži…nejsou tlustí v Indii je vegetariánů většina z těch milionů a Japonci se dožívají velmi vysokého věku…takže jen v sacharidech to nebude:) děkuju za článek a možnost si o tom přemýšlet Káťa

 68. Jimi

  Dobrý den,

  četl jsme spoustu podobných članků, ale nikde jsem se nedozvěděl co vlastně teda můžu během pár dní jíst aniž bych musel každou chvíly odmočit luštěniny udělat kaši, nechat něco naklíčit apod. Existuje nějaká úprava jídelníčku pro dnešní život aniž bych musel dělat každý den 2hodinové přípravy kvůli jídlu.
  Nemám problém vysadit pečivo, ale mám problém v dnešním uspěchaném světě věnovat tolik času přípravě jídla.
  Obzvláště když je člověk zvyklí namazat si chleba a jít. Proto prosím o cca 3 denní jídelníček kde, ale také nebudu muset strávit hodiny přípravou a nenechám v obchodě 3000 na tři dny. Klidně bych jedla ráno Raw kaši k obědu Pad Thai s krevetami a večer si dal steak z lososa, ale jsem čech s ,,normálním“ příjmem a brutálním nedostatkem času.

  PS: pokud někdo položit podobnou otázku tak se omlouvám četl jsem pár prvním komentu.

  DEKUJI

 69. Pingback: Snídaně – co jíst ráno a co raději nikdy | Anna Jermářová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *