Jediná věc, na které se shodnou všichni výživoví poradci

healthy vegetableCo výživový poradce, to názor. Maso je zdravé, maso není zdravé. Mléko je zdravé, mléko není zdravé. Absolutní zmatek, člověk aby se dal na pránickou výživu, jinak nemá šanci přežít.

Moment, možná je tu jedna věc, na které se shodne každý. Vegan, vitarián i zarytý propagátor margarínů.

Ta jediná věc, na které se snad shodneme je, že: zelenina je zdravá. Na první pohled dost fádní. „Nakrájím si mrkev a vokukru. Co tam máte dál?“

Zůstaneme dnes u té zeleniny.

Ve chvíli, kdy někomu ne úplně zdravému doporučím vyloučit cukr, obilí a mléčné výrobky, registruju vyplašený výraz v jeho tváři. Dotyčný se na mě často podívá se slovy: A co budu jako jíst? Ano, je to velká změna, jestliže váš původní jídelníček sestával hlavně z cukru, mléčných výrobků a obilí. 

Říkáte vyřadit pečivo, a čím ho mám teda nahradit?

Nastává doba změny. Ať už bude vaším průvodcem výživový poradce, kamarád nebo kniha Jídlo na prvním místě, jedním z velkých témat bude zelenina. Tedy, aspoň by to tak mělo být. Asi u jedné poloviny mých klientů provádím testování na intoleranci potravin a „překvapivě“ mezi nejvíce problematické patří pšenice a lepek, kvasnice a mléčné výrobky, nikoliv zelenina. Zatímco tedy tělo mnoha lidí nesnáší lepek, zeleninu většinou snášíme velmi dobře.

Říkáte vyřadit pečivo, a čím ho mám teda nahradit? – Zeleninou.

Prosím, nezapomeňte také konzumovat zdravé tuky, jinak hrozí, že „umřete hlady“. Termín „nahradit něco něčím“ je dost ošemetný, berte to spíše tak, že něco méně zdravého vypustíte (pečivo) a něco zdravějšího navýšíte či přidáte (zelenina a zdravé tuky).

Ve chvíli, kdy přesouváme pozornost na zdravé potraviny, začneme si všímat pestrého sortimentu zeleniny, který je na našem trhu. Zelenina, to není jen rajče, paprika a okurka.

Je to také chřest, špenát, brokolice. Dýně, jarní cibulka, cuketa. Rukola, červená řepa, mangold.

Všímáte si, jak to tu hýří barvami? Zelená, červená, oranžová. Tahle pestrobarevnost má svůj důvod – nejen, že potěší oko, ale zajistíme si tím i příjem různorodých rostlinných barviv (antioxidantů) –  důležitých látek pro naše tělo.

Zelenou má hlavně listová zelenina

Pestrost je fajn, ale jedna barva je ta nejdůležitější. Tmavě zelená. Kdybyste si museli vybrat jen jednu zeleninu, kterou budete jíst až do konce života, měla by mít tuto barvu. Je pro nás nejdůležitější. Tmavě zelená zelenina obsahuje asi nejvíce kyseliny listové, ale i betakaroten, lutein, zeaxantin – což jsou důležité antioxidanty. A také vápník.

Kyselina listová

Právě kyselina listová, ideálně přijímaná ze stravy, případně v doplňku (v aktivní formě: L-methylfolate) je pro nás velice důležitým vitamínem řady B. Známé je její doporučování pro těhotné (snižuje riziko defektů plodu). Kyselina listová je ale potřebná i pro zdravý kardiovaskulární systém. Pro srdce a cévy. Pomáhá udržovat hladinu homocysteinu v normě a tím snižuje riziko mrtvice a infarktu. Konzumace listové zeleniny snižuje i riziko Alzheimerovy choroby.

Dobrým zdrojem kyseliny listové je např. chřest, špenát, brokolice, ale i ledvinky a játra. Případně fazole.

Bez zeleniny zdraví nevyváznete

Zelenina je v našem jídelníčku opravdu dost důležitá. Mnohem více než obiloviny nebo luštěniny, bez kterých se dá docela dobře obejít. I bez ovoce je to ok. Zeleninu ale ničím nenahradíte.

Jednoduché doporučení tedy zní: jezte listovou zeleninu. Nejlépe čerstvou. Jezte jí hodně. Nejlépe každý den.

Upozornění: berete-li léky na ředění krve, například po úraze či trombóze, je nutné probrat zvýšený příjem listové zeleniny s lékařem. Vitamín K, zde obsažený, má vliv na srážlivost krve.

3 komentáře u „Jediná věc, na které se shodnou všichni výživoví poradci

  1. Jana Z.

    Pečivo jsem ze svého jídelníčku vyřadila již téměř před rokem (do té doby jsem jedla pouze celozrnné) a musím konstatovat, že je to jednodušší, než se může zdát..možná proto, že jsem se do ničeho nenutila, zkrátka to přišlo samo, přirozeně… Tím jsem nepřímo také znatelně snížil i přísun tuků, jelikož jaksi „není co namazat“ 🙂
    Místo pečiva si k sýru, šunce (pouze krůtí či kuřecí, jelikož nejím savce) či tuňákovi dám okurku, rajče, mrkev, řepu a nejlépe směs „zeleného“, jako např. rukola, polníček, baby špenát atd atd (oblíbila jsem si různé směsi v sáčcích, které jsou v nabídce marketů). Občas si dám max rýžový či kukuřičný chlebík (polystyren :-)), cítím se fajn a nemám potřebu zakusovat do rohlíku či sypat krutony apod.

  2. Pavel

    Nevim jestli bych bez pečiva vydržel. Bílé pečivo jsem nahradil celozrnným, ale že bych ho úplně vyřadil, tak to by nešlo, i když by to možná bylo dobré. Mám intoleranci laktózy a v pečivu přesto v menším množství je? Myslíte, že je možné, abych se po vysazení pečiva cítil lépe? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *