Jak zdravá jsou oficiální výživová doporučení?

Oficiální výživová doporučení u nás vydává Ministerstvo zdravotnictví. Poslední takový počin proběhl roku 2005, kdy byla vydána Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR. Ta by měla dávat návod, co jíst, aby populace zdravotně prospívala. Bohužel právě výživová doporučení vydaná Ministerstvem zdravotnictví přispívají spíše k opaku.

Známé je u nás znázorňování výživové pyramidy, jakožto pomůcky pro výběr vhodných potravin.

Jak vypadá výživová pyramida doporučovaná MZ ČR?

pyramida MZ

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

V čem vidím největší problém?

Naprostý přebytek sacharidů! V této pyramidě tvoří základ naší stravy obiloviny a jiné polysacharidy. To je naprosto nevhodné, obzvlášť, není-li tam ani započtena zelenina a ovoce, ze kterých čerpáme opět další sacharidy. Co se stane, budeme-li konzumovat tolik sacharidů (nehledě na to, že si sem tam dopřejeme nějaký ten dortíček)? Jednoznačně spějeme k cukrovce, obezitě a metabolickému syndromu!

Zelenina až na druhém místě? Zelenina musí tvořit základ pyramidy! Některé instituce už prezentují takové výživové pyramidy, kde tvoří základ zelenina – tak to má být. To ovšem nestačí.

Cílené omezování tuků je naprosto nevhodné! Tuky znázorňuje ta kapka na vrcholu pyramidy. Navíc jsou doporučovány přednostně tuky rostlinné (oleje bez rozdílu), což vede k nadbytku přijímaných omega-6 mastných kyselin, které zvyšují zánětlivost v našem organizmu (a zanícené cévy se rády ucpávají).

Současná oficiální výživová doporučení si také můžeme vysvětlit takto: Jezte od každého trochu, hlavně pestře, důležitý je především celkový příjem energie. A to je, podle mého názoru, velký problém. Směřovat pozornost lidí k počítání kalorií místo toho, aby řešili na prvním místě sortiment, to je chyba. Samozřejmě, že energetická hodnota hraje roli, ale ve většině případů rozhodně ne zásadní roli.

Kolem roku 2000 začaly přibývat kritiky kolem soudobých výživových pyramid, ovšem změny, které nastaly, byly a jsou velmi nedostatečné.

Blýská se na lepší časy?

Na podzim roku 2012 se podařilo odbornici Margit Slimákové zpracovat a zveřejnit tzv. Zdravý talíř, který by měl nahradit současná doporučení a potravinové pyramidy. Doporučení vycházejí z moderních vědeckých poznatků a podporují zdravotní prevenci. Inspirace k vytvoření Zdravého talíře vychází z amerického My Plate, který byl prosazen v roce 2011 Ministerstvem zemědělství USA.

zdravy-talir

Není potřeba řešit počet porcí. Svoji celodenní stravu si pomyslně rozdělíme poměrově podle znázorněného talíře, takže například zelenina a ovoce budou tvořit asi polovinu celkového objemu našich jídel (čím více ve prospěch zeleniny, tím lépe). Více informací ke Zdravému talíři najdete zde.

Dovolím si sdílet výbornou tabulku, kde Margit porovnává rozdíly mezi současnou výživovou pyramidou a svým Zdravým talířem. (Zdroj)

Výživová pyramida

Zdravý talíř
odborně zastaralá doporučení odpovídá moderním poznatkům
je nutné znát počet porcí a jejich velikost pro jednotlivé potravinové skupiny díky grafice odpovídající skutečnému talíři není potřeba složitě počítat porce
důraz na příjem polysacharidů se podílí na epidemii obezity a cukrovky zdraví prospěšný důraz na příjem zeleniny, které má většina z nás málo
nerozlišování mezi typy polysacharidů vede k nadměrné konzumaci bílé mouky u polysacharidů je doporučen příjem rozmanitých a přirozených obilovin
maso a mléko je zobrazeno zavádějícím způsobem tak, že vypadá jako nenahraditelná součást jídelníčku začlenění masa a mléka do kategorie bílkovin ponechává možnost volby mezi rostlinnou a živočišnou stravou
doporučení omezovat sladkosti i tuky vedlo k popularitě nezdravých nízkotučných diet a pojídání margarínů doporučuje konzumaci zdravých tuků a olejů, zatímco škodlivé trans tuky a sladkosti vylučuje
u ovoce a zeleniny chybí upozornění na obsah zdraví prospěšných fytochemikálií u zeleniny i ovoce je zdůrazněna barevnost, různost a výživová hodnota
chybějící informace o tekutinách výčet vhodných a nevhodných tekutin
důraz na kvantitu a prevenci podvýživy

důraz na kvalitu a zdravotní prevenci

Můj komentář ke Zdravému talíři: Jedním slovem – skvělé! V dnešní době už víme, že jsou jisté metabolické rozdíly mezi lidmi a proto se mi velmi líbí možnost výběru zdroje bílkovin – někdo více kvalitního masa, někdo spíše luštěniny, někdo nebude pít mléko a nic se nestane. To současná výživová pyramida „neumožňovala“ – snažila se nás (a stále snaží) nastrkat všechny do jedné škatulky. Ale to prostě nefunguje.

Jsem trochu větší zastánce živočišných potravin než Margit. Naprosto souhlasím, že je potřeba dbát především na kvalitu zdrojů, obzvlášť u masa. Kdybych sestavovala talíř já, obiloviny bych zařadila jako volitelnou složku potravy s možností nahradit je zeleninou. V tom případě by bylo nezbytné navýšit příjem zdravých tuků – a jsme u paleo / primal stravování.  V tomto duchu by pyramida mohla vypadat skoro takto:

pyramida bez obilí

Myslím, že je složité vypracovat a znázornit obecná doporučení platná pro všechny. I když si myslím, že ani Zdravý talíř neobsáhne všechny možnosti – je to to nejlepší co u nás máme. Díky, Margit!

2 komentáře u „Jak zdravá jsou oficiální výživová doporučení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *