Co jíst před tréninkem

co jíst po tréninkuPřed nedávnem jsme tu řešili potréninkovou stravu, dneska se podíváme na to, co jíst PŘED tréninkem nebo před intenzivnějším kondičním cvičením.

Není to tak složité – těsně před cvičením, a to i velice intenzivním, není potřeba jíst vůbec nic. Stravujete-li se kvalitně každých cca 4-6 hodin, nepotřebujete jíst před tréninkem nic zvláštního. Samozřejmě také záleží na vašem cíli, který sledujete. Opět vynecháme problematiku vrcholového a závodního sportu, kde je formulace stravy vysoce specifickou záležitostí.

Jaký je Váš tréninkový cíl?

Chcete si zacvičit pro radost, zdraví, dobrou náladu? Speciální stravu před tréninkem neřešte, jen si dejte pauzu minimálně hodinu na trávení. Po hlavním jídle doporučuju pauzu mnohem delší (aspoň 2 hodiny).

Chcete podpořit spalování tuku? Tady už je to o něčem jiném.

Dvě možnosti, jak zvýšit spalování tuků po tréninku

Jednou z variant je nejíst NIC a zacvičit si nalačno (třeba ráno). Co vlastně řídí v našem těle, jak budeme spalovat? Veškeré odbourávání tuků je řízené tzv. sympatikem. Sympatikus je (spolu s parasympatikem) součástí autonomní nervové soustavy, která udržuje optimální vnitřní podmínky organizmu. Tuto „pálící“ činnost sympatiku dokáže aktivovat buď hladovění, nebo cvičení. A nejlépe obojí dohromady.

V případě, že si dáte před cvičením sacharidový pokrm nebo klasické jídlo obsahující sacharidy, inhibujete činnost sympatiku. Jinými slovy sacharidy (v jídle) zhoršují spalování tuků (na těle). Sacharidy aktivují parasympatikus, který naopak podporuje ukládání energie.

Je důležité si uvědomit, že energie, kterou využíváme během cvičení, nepochází z jídla konzumovaného před cvičením! Naše tělo ji čerpá z glykogenu a tuku uloženého ve svalech, játrech a tukových buňkách. Tato zásobní energie nám většinou postačí na 1-2 hodiny velice intenzivního cvičení, případně 3-4 hodiny cvičení mírné intenzity.

Ne každému ale vyhovuje před tréninkem hladovět, týká se to hlavně ranního cvičení nalačno. Mnoha lidem se udělá na začátku tréninku špatně, když se před ním nenají. Co tedy sníst v takovém případě před tréninkem a ideálně podpořit i spalování tuků?

Zajímavá možnost, jak zvýšit spalování tuků a nemuset cvičit nalačno

Podle studie (z roku 2010) publikované v Medicine and Science in Sports & Exercise, konzumace 20g whey proteinu 30 minut před náročným tréninkem nastartuje metabolizmus (a tedy spalování) na dalších 24 hodin po tréninku! Dáte-li si dalších 20 g proteinu po tréninku, znásobíte účinek – snižování tukových zásob a ochrany svalové hmoty. Viola!

Je v pořádku před tréninkem nejíst nic. Musíte-li si něco dávat, uvedená varianta se syrovátkovým proteinem je tím nejlepším co můžete udělat. Ještě něco – dejte si pozor na umělá sladidla v proteinových nápojích. Když budete hledat na trhu vhodný proteinový výrobek, naleznete přehršel produktů a drtivá většina bude obsahovat umělá sladidla. Umělá sladidla způsobují spíše opak, než slibují. Zabraňují přirozeným mechanizmům těla regulovat chuť k jídlu, stručně řečeno – vedou k přibírání na váze. Navíc jsou dost pravděpodobně zdraví škodlivá. Doporučuju se jim vyhýbat.

Proteinové nápoje – jaké používat a jak je připravovat?

Na trhu je mnoho proteinových směsí, já osobně doporučuji takový, který nemá zbytečné přísady v podobě umělých sladidel (stévie je vcelku ok) a umělých barviv. Mezi top produkty patří Sunwarrior Protein (85% protein), velice šetrně vyráběný rýžový protein splňující požadavky bio kvality. Vybrat si můžete buď přírodní verzi (bez příchuti), vanilku nebo čokoládu – slazené stévií. Další možností jsou proteiny na bázi syrovátkových bílkovin (tzv. whey protein). Opět hledejte ty bez umělých sladidel.

Po tréninku si k proteinu přidejte malý kousek ovoce, které můžete buď rozmixovat do proteinu, nebo přikusovat zvlášť.

Nedoporučuju míchat protein do mléka, ale pouze do vody. Sice to píšou na skoro každém výrobku („míchejte do vody nebo mléka“), ALE:

 1. Zhoršuje to výrazně trávení „nápoje“, což nechcete. Proto doporučuju vykašlat se na „tu plnou chuť“, kterou se „míchači do mléka“ ohánějí.
 2. Výrobce doporučí míchání do mléka často jen proto, že jde o výrobek, který může být náhradou denního jídla, a proto musí ze zákona splňovat určitou energetickou hodnotu.
 3. Prostě míchejte do vody. Buď pomocí shakeru (lahev s vloženou mřížkou), nebo v mixéru – viz potréninkový koktejl např. s kouskem banánu.

5 komentářů u „Co jíst před tréninkem

 1. ppp

  OK, co když dělám „vrcholově“ sport na který potřebuji dostatek energie, jelikož trénuji každý den (co 3-4 den si dávám den pauzu). Přijde mi, že nemám žádnou energii a ani sílu v nohách. Mám zvýšit příjem sacharidů? Jakou stravu jíst před tréninkem a během dne? Spalovat tuky nepotřebuji, to bych já spíše potřeboval přibrat 😀

  1. annajermarova Autor příspěvku

   Vrcholový sport už se musí řešit individuálně. Nevím, jaký sport děláte, nevím, jaký máte jídelníček, od toho se vše odvíjí. Sacharidů potřebujete více než „nesportovec“, to rozhodně. Takže se nebojte zařazovat rýži, škrobnatou zeleninu, ovoce… ale zase, rozdíl je, zda cvičíte silově, nebo jste maratonec. Tomu by měla odpovídat i doplňková výživa. Po náročném tréninku rozhodně sacharidy doplňujte (klidně zkuste i přidat, experimentovat), ale ne v podobě sladkostí!

 2. Andrea

  Zdravím, chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho po běhu (pokud si dám ten protein před ním) mohu přijmout protein? Někde jsem četla že až za hodinu. Děkujiiii

 3. Andrea

  Jo a ještě jedna věc, mám si dám i sacharidy? Nap.ř nejprve cca 15 min po doběhnutí ovoce 30 min po té protein? Nebo jen protein?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *