Co je to vlastně ten zdravý životní styl?

Pomáhám lidem s nastavením zdravého životního stylu. S jídelníčkem, pohybem, ale hlavně s pochopením širších souvislostí. Je toho šíleně moc, co se dá řešit. A tak kromě cíle prvotního, např. zhubnout, přibývá i druhý – nezbláznit se z toho všeho. Z těch hafo informací všude kolem, striktních doporučení ke všemu a za každých okolností. A taky z “dokonalosti” ostatních lidí a myšlenek na to, že já jsem určitě úplnej loser, když to nedávám. Nebojte – nejste!

Za poslední tři roky jsem ušla dlouhou cestu a moje paradigma ohledně zdraví a výživy se postupně vyvinulo v něco, co tu chci s vámi sdílet.

Mnoho lidí se domnívá, že strava je pro zdraví to nejdůležitější. I já si to myslela. Výživa je opravdu důležitá a pro některé lidi v tuto chvíli dokonce i naprosto zásadní. Ale jsou tu i další faktory.

Jejich výčet si vypůjčím od Milušky Kubíčkové, 93leté vitální ženy, která se zdravým životním stylem zabývá od mládí. Prakticky, i jako lektorka a spisovatelka.

Šest důležitých aspektů zdravého života

  • vyvážená strava
  • vědomý pohyb 
  • správné dýchání
  • vyrovnané vztahy
  • harmonická mysl – stimulovaná především tvorbou
  • rytmus – ve smyslu ctění přírodních cyklů, sezónní strava, ranní rituály apod.

Dovolím si dnes pár krátkých vhledů, příště to třeba rozvinu více.

Vyvážená strava

Výživa není jen o chemickém složení potravin. To je obrovský omyl, který se bohužel stále vyučuje na většině škol. Souvisí to samozřejmě s určitou (cílenou) omezeností mainstream-ové vědy, o které píšu níže.

U potravin záleží i na tzv. vitalitě, neboli životadárnosti potraviny. Je bláhové myslet si, že z masové konzervy vyrobené ze zvířete z velkochovu dostaneme stejnou energii, jako získá domorodec ulovením divokého zvířete. Je tam rozdíl v čerstvosti a hlavně v emocích zvířete před smrtí, které se odrazí v mase a poté v našem organizmu.

Důležitá je pohoda při jídle a vděk, se kterým potravu jíme. Téma vděčnosti je téma veliké a zasluhující si pozornost v některém z dalších článků.

Nedělat si  násilí je důležitější, než jíst 100% sugar&gluten free. Přílišný asketismus může mít opačný efekt. Ale to je individuální a na zvážení pro každého, kde má své silné stránky a co bude pro dotyčného ta nejlepší cesta. Na svých konzultacích nikoho netlačím do tvrdých omezení, obzvlášť když vnímám, že to není pro toho člověka ta správná cesta. S úplným klidem, protože dnes již vím, že strava není to jediné, na čem záleží.

Vztahy

Naprosto zásadní pro zdraví člověka jsou vyrovnané vztahy. Vztahy s ostatními, se sebou samým, i s něčím, co nás přesahuje.

V případě různých onemocnění vždy najdeme souvislosti v narušených vztazích. Když si to uvědomíme a začneme s tím pracovat, můžeme se uzdravit.

Pozitivní naladění

Když přijde na to, co říkáme, nebo co děláme, zajisté na tom záleží. Mnohem větší vliv na naše zdraví má ale to, jak se při tom cítíme. Když o něčem mluvíme, jsme s tím uvnitř sladěni? Opravdu si to myslíme a opravdu to tak cítíme? Mnohem více vadí mít dlouhodobý rozpor mezi našimi slovy, činy a pocity, než když si sem tam zdravě zanadáváme, protože zrovna prožíváme tak trochu depku. Určitě se vyplatí znát sílu pozitivního myšlení a pracovat s ní, ale nemusíme být non-stop happy, jak na “tripu”. O tom to není.

Vědecké studie mají své limity

Věda je skvělá záležitost. Ovšem ta věda, která je nám předkládána v mainstream-ových médiích, je dosti zmanipulovaná a omezená. K pochopení veškerých těchto souvislostí je třeba více času a osobní zainteresovanost každého člověka, kterého toto téma zajímá. Informací je naštěstí k dispozici už dost a kdo chce, ten najde. U mě byl prvotní impulz k hledání neustálý divný pocit, že je něco jinak. Každý rok objevuju nové a dost zásadní souvislosti – týkající se vědy-nevědy ve spojitosti se zdravím. Když by to nebyla cesta postupná, asi by to se mnou už šlehlo.

Věřte jen tomu, co vám osobně dává smysl a studie berte jen jako možnou pomůcku. Věřte, že na vše se dá udělat “vědecky vypadající studie” a to jak “pro”, tak “proti”. Abychom si zachovali zdravou mysl a schopnost rozlišování, vyplatí se nám…

…funkční epifýza

Epifýza, neboli šišinka, je součástí mezimozku a také žláza s vnitřní sekrecí. Její důležitost není běžně doceňována. Produkuje mimo jiné melatonin (hormon mládí a dlouhověkosti) a to především v noci během spánku. Zdravá šišinka je důležitá pro naše duševně-duchovní zdraví. Je naším propojením s intuicí. Podpořit její funkce se dá kvalitním spánkem v co největší tmě, některými potravinami, meditací… Naopak melatonin je blokován fluorem, některými léky, alkoholem, kofeinem a dalšími látkami.

Každý má svoji cestu, za kterou si i sám zodpovídá

To je snad to nejdůležitější. Dokud toto nepochopíme, moc se neposuneme. Samozřejmě je důležité, umět si říct ve správnou chvíli o pomoc. Konečná rozhodnutí jsou ale vždycky jen a jen na nás.

Vše výše napsané berte prosím s nadhledem, věřte jen svým zkušenostem. Toto jsou zkušenosti mé a mohou se od těch vašich různě lišit. Přijdou-li vám však vhod, inspirujte se plnými doušky. Budu jen ráda.

 

2 komentáře u „Co je to vlastně ten zdravý životní styl?

Komentáře nejsou povoleny.